רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
מדיטציה לפי טיפוסי האניאגרם

מדיטציה

המדיטציה מאפשרת לנו לפתח קשב ומודעות לדפוסי המחשבות, הרגשות והתחושות שעולות בנו. שבו עם עצמכם והתרכזו בנשימה. בכל פעם שמוחכם נודד עם המחשבות נסו לזהות את המחשבה, לתת לה שם, לדוגמא "שיפוטיות", "עצבנות", "פחד", "רצון באישור", "עתיד", ואז חיזרו לנשימה, עד המחשבה הבאה וחוזר חלילה...

טיפוס 1 – מדיטציית "קבלה ופתיחות"

במהלך המדיטציה הפנו את תשומת ליבכם לאופי המחשבות שלכם – מתי אני נצמד למה שצריך ולא צריך להיות, נכון ולא נכון? האם עולה בי שיפוטיות? ביקורת? כעס? האם אני שופט את ה"שופט" שבי? האם אני מקבל את עצמי ואת אחרים באופן מלא? האם אני מקשיב בלב ובראש פתוח או שאני תמיד צודק? הפנו תשומת לב לתחושות הגוף שלכם – האם אני מזהה מתח בכתפיים, בלסתות, במקומות אחרים בגוף?

טיפוס 2 – מדיטציית "הדאגה לעצמי"

במהלך המדיטציה הפנו את תשומת ליבכם לאופי המחשבות שלכם – האם אני קשוב לצרכים שלי? באיזו מידה אילו צרכים אישיים ובאיזו מידה הם קשורים לאחרים? מה אני מרגיש כלפי צרכיי האישיים? האם אני מתכחש לחלקים אנוכיים שבי כדי שאוכל לראות את עצמי באור חיובי? עד כמה חשוב לי להיות מוצא חן, נחשק, אהוב, מקובל? האם אני דואג לעצמי כפי שאני דואג לאחרים? האם אני דואג לגוף שלי? האם אני שומר עליו? אילו רגשות עולים בי?

טיפוס 3 – מדיטציית "המהות הפנימית"

במהלך המדיטציה הפנו את תשומת ליבכם לאופי המחשבות שלכם – עד כמה אני שבוי בתדמית ובדימוי העצמי שלי? עד כמה אני מזדהה עם מה שאני עושה? עם ההישגים שלי? עם העבודה שלי? האם אני מוטרד מהאופן שבו אני נראה בעיניי אחרים? האם עולה בי מחשבה עתידית על מה אני רוצה להשיג? האם עולה בי חוסר סבלנות? האם המדיטציה הופכת בעצמה למשימה? האם עולה בי מחשבה על מי אני באמת? האם עולה בי רגש אינטימי כלשהו?

טיפוס 4 – מדיטציית "שביעות רצון"

במהלך המדיטציה הפנו את תשומת ליבכם לאופי המחשבות שלכם – האם עולה בי כמיהה לאהבה ולבן זוג אידיאלי? האם עולה בי קנאה? האם עולות בי מחשבות נוסטלגיות על העבר? אילו רגשות עולים בי במהלך המדיטציה? האם עולה בי מחשבה הקשורה לדימוי עצמי מיוחד? האם עולות בי פנטזיות? תשוקות? האם אני מתמקד במה שחסר? רחוק? לא מושג? האם עולות בי מחשבות של אי שביעות רצון? בושה? שנאה עצמית? רחמים עצמיים? מלנכוליה?

טיפוס 5 – מדיטציית "מהראש אל הרגש"

במהלך המדיטציה הפנו את תשומת ליבכם לאופי המחשבות שלכם – אילו רגשות עולים בי והאם אני מאפשר להם לבוא לידי ביטוי בחיי היומיום? האם אני פוחד מרגשותיי? האם אני מכסה על כך בידע ותבונה? האם המחשבות שלי קשורות להתנתקות, היצמדות, התבודדות או הצטמצמות? האם עולות בי חוויות גופניות מסוימות? האם אני "תקוע" בראש שלי במקום פשוט לפעול למימוש חלומותיי במציאות? האם אני שואף להבין את מה שמתרחש סביבי כרגע? 

טיפוס 6 – מדיטציית "העוצמה הפנימית"

במהלך המדיטציה הפנו את תשומת ליבכם לאופי המחשבות שלכם – האם עולים בי פחדים וחרדות? האם אני חושב על תרחישים מאיימים שיכולים לקרות? האם אני נותן לעצמי תוקף ובטחון? האם אני מחפש ודאות ובטחון מחוצה לי? האם אני מרגיש לחץ בגוף? האם יש לי תחושות פסיכוסומטיות? האם אני נותן אמון בתהליך, בסדנא, בחיים? האם אני קשוב להדרכה הפנימית? האם עולה בי בלבול, חוסר ודאות או חוסר החלטיות?

טיפוס 7 – מדיטציית "קבלת הרגע הנוכחי"

במהלך המדיטציה הפנו את תשומת ליבכם לאופי המחשבות שלכם – האם המחשבות שלי קופצות מדבר לדבר? מתכנון דבר אחד למישנהו? האם אני חווה חוסר שקט בגוף? היכן? האם עולות בי גם תחושות קשות, כואבות ועצובות? מהי התגובה שלי לתחושות אלו? האם עולה בי תחושה של שעמום? עצבנות? האם המחשבות שלי זורקות אותי לדבר הבא כדי להסיח את דעתי? האם אני מפנטז על חופש, הנאות, ריגושים ודברים שאני רוצה עוד לעשות?

טיפוס 8 – מדיטציית "העוצמה שבחולשה"

במהלך המדיטציה הפנו את תשומת ליבכם לאופי המחשבות שלכם – האם עולות בי תחושות גופניות מיוחדות? חוסר סבלנות? חוסר נינוחות? מותשות? האם עולות בי תשוקות ורצונות לדברים מסוימים? האם עולה בי זעם? בוז? רגש עליונות? נקמנות? האם עולות בי מחשבות הקשורות במאבק? הפגנת כוח? שליטה? האם עולות בי פנטזיות הקשורות לחוזק, כל-יכוליות, עוצמות גבוהות? האם עולים בי רגשות שאני מתכחש אליהם?

טיפוס 9 – מדיטציית "עכשיו אני במרכז"

במהלך המדיטציה הפנו את תשומת ליבכם לאופי המחשבות שלכם – האם עולות בי תחושות גופניות מיוחדות? האם אני קשוב לגופי? מה שפת הגוף שלי משדרת כרגע? האם עולה בי כעס ורגשות שליליים אחרים? האם עולה בי גם אגרסיביות ותוקפנות? האם אני קשוב לרצונותיי ולתשוקותיי? אלו רגשות עולים בי? האם אני רגיש לסביבה ולהשפעה שלה עליי? האם המחשבות שלי כוללות הסחות דעת שונות?

קרא על אימון קוגניטיבי עם הלב: עקרונות הפסיכולוגיה הבודהיסטית 

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | חומרי העשרה | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי