רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
אניאגרם, מבחן אישיות, שאלון אישיות, בחן את עצמך

מה בין אניאגרם לבין מבחן אישיות?

בין אם אתה מחפש מבחן אישיות או שאלון אישיות יש בך כמיהה פנימית הקוראת לך לדעת את עצמך כמצוות סוקרטס "דע את עצמך". הוסיף גורדייף ואמר שעל מנת להעשות בן חורין, חייב אדם להגיע לחירות פנימית. הסיבה הראשונה לעבדותו הפנימית של האדם היא בורותו לגבי עצמו. ללא ידיעת עצמו, ללא הבנה של עבודת המכונה שלו ותפקודיה, אין האדם יכול להיות חופשי, אין בידו לשלוט בעצמו, והוא ישאר תמיד עבד וכלי משחק בידי הכוחות הפועלים עליו.

כל מבחן אישיות, בין אם באמצעות שאלון, תמונות, שיחות או דרך אחרת, אמור לתמלל, לפרש ולהכניס להקשר מסוים התנהגויות ותופעות מתחום הנפש. התובנה – היכולת שלנו להסביר התנהגות, מחשבה או רגש חולף – היא חלק חשוב מתהליך הפרוש. היכולת שלנו להבין את עצמנו ולשנות התנהגות מסוימת עובדת דרך פיתוח תובנה ומודעות לתפיסת העולם שהביאה להתנהגות זו.

נשאלת השאלה, האם מתוך כל מבחני האישיות הקיימים היום, האם יש אחד שיכול לגרום לי לדעת את עצמי טוב מאחרים? התשובה היא לא. כוחו של מבחן או שאלון אישיות נמדד בעוצמת המפגש בינו ובין האדם ולאו דוקא בתקפותו האמפירית. ככל שאנחנו מרגישים 'מחוברים' להסבר שאנו מקבלים על אישיותנו, כך הוא טוב יותר בעבורנו ומאפשר לנו כניסה לעבודה עצמית. האישיות היא דבר סובייקטיבי וכך גם המבחן או השאלון המאפיין אותה.

בכל מבחן אישיות יש סכנה של קיטלוג או תיוג. אם נתחיל להתייחס לעצמנו ולאחרים לפי מבחן האישיות, תהיה לנו נטיה לא מודעת להבחין בעובדות המאששות את האבחון ולהתעלם מהשאר. בנוסף, היצמדות לאבחון יכולה להיות בגדר נבואה המגשימה את עצמה, בה אנו צופים מראש התנהגות של עצמנו ושל אחרים. יחד עם זאת, בשימוש נכון, האבחון יכול לספק לנו מפתחות עוצמתיים לצמיחה ולשינוי על ידי פיתוח תובנות וסלילת הדרך לעבודת השתחררות מהדפוסים המכשילים אותנו.

אחד ממבחני האישיות המדוייקים בהם אני נתקלתי הוא מודל האניאגרם. האניאגרם הוא מודל פסיכולוגי רב עוצמה שבבסיסו תשעה סגנונות אישיות. כל סגנון כזה מתאר אשכול של אמונות, מניעים ודפוסים המרכיבים את מכלול האישיות. האניאגרם מציג בעומק ובחדות את הדרך בה אנו בוחרים להתנהג כדי לקבל אהבה והערכה, ולבנות תחושת ערך עצמי ו'אני' מגובש. האניאגרם עורך הכרות עם ה"טייס האוטומטי" שלנו – אותם חלקים מודעים ולא מודעים של האישיות שהשתרשו עם השנים בעקבות חוויות ילדות, ועוזר לפתח מודעות לדפוסי האישיות ומנגנוני ההגנה שעומדים לא פעם בדרך למימוש הפוטנציאל שלנו. מעבר לכך, האניאגרם הינו מודל דינמי המאפשר התפתחות ומראה את הדרך להסרת מכשולים בדרך לצמיחה אישית ופיתוח תחושת 'אני' שלם ואותנטי.

אחת הדרכים להכיר את הטיפוס הדומיננטי שלי באניאגרם היא דרך שאלון אבחון. מהשאלון ניתן ללמוד על סגנון האישיות המוביל ביחד עם סגנונות דומיננטיים אחרים. לאחר התמקמות על מודל האניאגרם בעזרת השאלון, מומלץ לקרוא ולהעמיק בטיפוסים הדומיננטיים. יש מי שתאר את המפגש הראשוני עם הטיפוס הראשי שלנו כחץ הננעץ ישר בלב, או כתחושה של הגעה הביתה.

כיום, ברחבי העולם, נעשה באניאגרם שימוש בשדות שונים של הייעוץ והאבחון הארגוני, האימון העיסקי והפסיכותרפיה.

לשאלון אניאגרם
 

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | חומרי העשרה | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | גישור | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי