רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
אניאגרם, אניאגרם שאלות ותשובות, מהו אניאגרם, אימון אניאגרם

אניאגרם - שאלות ותשובות

        אניאגרם

אניאגרם (אניא=9, גרם=רישום) הוא מודל פסיכולוגי רב עוצמה, שבבסיסו תשעה סגנונות אישיות. למרות השם האקזוטי "אניאגרם", מדובר במודל פרקטי מאד – מודל פסיכולוגי חד ועמוק שמתאר תשעה טיפוסי אישיות, שלכל אחד דרך יחודית להתבונן בעולם. המודל מתאר את האישיות בבהירות מפתיעה על ידי הבנת המניעים, האמונות הבסיסיות, ודפוסי החשיבה וההתנהגות היחודיים לכל אדם. האניאגרם מציג בעומק ובחדות את הדרך בה אנו בוחרים להתנהג כדי לקבל אהבה והערכה, ולבנות תחושת ערך עצמי מגובש. הוא עורך הכרות עם ה"טייס האוטומטי" שלנו – אותם חלקים מודעים ולא מודעים של האישיות, שהשתרשו עם השנים בעקבות חוויות ילדות – ועוזר לפתח מודעות לדפוסי האישיות ומנגנוני ההגנה, שעומדים לא פעם בדרך למימוש הפוטנציאל שלנו. האניאגרם מתאר סוגים שונים של אנשים – מה מניע אותנו? איך אנחנו דומים ואיפה אנחנו שונים? הכרות עם סגנון האישיות שלנו ושל אחרים, יעזור לנו להבין את עצמנו ואת האחרים באופן שונה מבעבר.

מכיוון שאנשים אינם מיספרים על מודל האניאגרם, מטרתו אינה רק לעזור לנו להבין את הסגנון האישי שלנו, אלא בעיקר להראות לנו את הדרך לצמיחה והתפתחות מכאן והילך, מעבר לדפוסים שאימצנו עם השנים, כדי להוציא מעצמנו את המיטב. האניאגרם הינו מודל דינמי, המאפשר התפתחות, ומראה את הדרך להסרת מכשולים בדרך לצמיחה אישית ופיתוח תחושת ’אני’ שלם ואותנטי. 

אם כך, האם כל האנשים מטיפוס אניאגרם מסוים דומים?

לא. תארו את עצמכם לרגע נכנסים לספריה עירונית גדולה עם תשעה ז’אנרים של ספרים: בלשים, מדע בידיוני, רומנים וכו’. כל ז’אנר כזה מכיל בתוכו אלפי כותרים שונים מסודרים באותו אזור של הספריה. כל אחד מהם הוא ספר יחיד ומיוחד במינו אך יחד עם זאת משהו בסיפור שהוא מספר הקנה לו מקום של כבוד בז’אנר זה. כל סגנון באניאגרם הוא בעצם אשכול רחב של מניעים, דפוסים ותכונות שלכולם מכנה משותף מסוים, אך יחד עם זאת, העבודה עם כל אדם תהיה בהתאם לסיפור חייו האישי.

מה אם יש לי שני טיפוסים מאד דומיננטיים או יותר?

ניתן להסתכל על האניאגרם מהגישה הפסיכודינמית, בה כל טיפוס דומיננטי הוא זרם מרכזי באישיות שלנו. טבעי כי יהיו לנו כמה זרמים כאלה. חקירת הטיפוסים הדומיננטיים שלנו על פני האניאגרם יכולה להבהיר לנו למשל, כיצד צרכים שונים שלנו מתנגשים או מתיישבים. לדוגמא, אדם שיש לו גם טיפוס ארבע וגם טיפוס שש דומיננטיים באישיותו, יכול להתקשות בישוב שני צרכים בולטים באישיותו: ריגוש ורומנטיקה המאפיינים טיפוס ארבע, עם בטחון ויציבות המאפיינים טיפוס שש.

האם האבחון באמצעות האניאגרם לא מדביק תויות או מקטלג?

כמו בכל תאוריה גם באניאגרם ניתן להשתמש לרעה. אם נתחיל להתייחס לאחרים לפי הטיפוס שלהם, תהיה לנו נטיה לא מודעת להבחין בעובדות המאששות את תפיסת עולמנו ולהתעלם מהשאר. בנוסף, היצמדות לטיפוס יכולה להיות בגדר נבואה המגשימה את עצמה, בה אנו צופים מראש התנהגות של עצמנו ושל אחרים. יחד עם זאת, בשימוש נכון, האניאגרם יכול לספק לנו מפתחות עוצמתיים לצמיחה על ידי פיתוח תובנות וסלילת הדרך לעבודת השתחררות מהדפוסים המכשילים אותנו.

אז איך ניראת העבודה עם האניאגרם?

המטרה הסופית היא לפתח מרחק וחוסר הזדהות אוטומטי עם הסגנון שלנו וכתוצאה מכך לקחת אחריות גדולה יותר על מסלול חיינו. העבודה מתרחשת במרחב שבין הסיפור של האדם לבין ההסבר שיכול לספק האניאגרם. הבנה עמוקה ואינטימית של סיפור חיינו נותנת תחושה של כח ושליטה, ויחד עם תרגילי התבוננות והתפתחות, האניאגרם מספק מפתחות לצמיחה ומאפשר שליטה בסיפור חיינו מכאן והלאה.

מה עושה את האניאגרם כל כך יעיל?

כפי שבטיפול פסיכולוגי רגיל נחשפים אט אט הפחדים והחרדות, ניתן להסתכל על מודל האניאגרם כמתאר תשעה מנגנוני הגנה של הנפש מפני תשע חרדות שונות. הטיפול מתאר את ה’אגו’ שכל אחד מאיתנו פיתח על מנת לשמור על שרידות פסיכולוגית – אסטרטגיה המאפשרת לנו בראייתנו להתנהל בעולם בהצלחה. במהלך המפגשים אנו בודקים יחד את הנחות היסוד והאמונות של המטופל ורואים מה מתוכם משרת אותו כיום ומה תוקע אותו, מה מהחלקים של אישיותו אמיתי ומה כוזב. השינוי מתחיל במקום בו המטופל בוחר לשחרר חלק מהאמונות הכוזבות והדפוסים שגורמים לו לסבל.

האם זה טיפול או אימון?

גם וגם. בעוד שאימון אישי מכוון להשגת מטרות ברורות ומוגדרות בטווח קצר יחסית, תוך כדי שימוש בתרגילים ובמשימות, הטיפול מיועד לשינוי דפוסים ומבני אישיות עמוקים ומושרשים, הדורשים עבודה יסודית יותר. אני מאמין בשניהם, ומתוך המקום הזה מתקיימים מפגשי הטיפול האישיים. גישתי משלבת את הטיפול הפסיכולוגי הקלאסי – שנותן מקום של כבוד לתהליך ולקשר הנוצר בין המטופל וביני, ומגלם העברות והשלכות שונות – עם עולם התוכן המרתק של תורת האניאגרם.

קרא עוד על הקשר בין אניאגרם לבין מבחן אישיות

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | חומרי העשרה | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי