רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
שאלון סגנון ניהול, סגנונות ניהול, ניהול ומיומנויות ניהול

סגנונות ניהול

לא פעם, הצלחות או כשלונות של מנהל מיוחסים למידת שליטתו בתוכן ובתחום שאותו הוא מנהל. יחד עם זאת, אני מאמין שבמרבית המיקרים, אם נבחן את הדברים לעומק, נראה כי ביסוד ההצלחה או הכשלון נמצאת אישיותו של המנהל ויכולתו לנהל את עצמו. עבודה עם מנהלים והכרותם עם סגנון הניהול שלהם, על חוזקותיו וחולשותיו, מאפשרת להם לעבוד על מיומנויות הניהול מתוך מקום עמוק ואותנטי. גישה זו מצריכה עבודה תהליכית, בה מנהלים לומדים להתבונן בעצמם בסיטואציות שונות, ודרך משקפיים שונים, ואט אט לומדים ליישם הכרות זו במציאות היומיומית שלהם. לימוד הפונה אל השכל בלבד, ושמתרכז רק ב"כלים", מנסה ללמד את המנהל לעבוד אחרת, אולם מפספס את ההזדמנות לשינוי מעמיק יותר בהתנהלות. שינוי כזה יכול להתרחש דרך חוויה אישית וריגשית, הכרוכה בעבודה פנימית, ומערבת חלקים רכים יותר, שהן אבני היסוד של כל אדם ומנהל. מודל האניאגרם מאפשר לימוד בדרך זו.

להלן מובאים תשעת סגנונות הניהול על פי מודל האניאגרם. על מנת למצוא את הסגנון הדומיננטי שלך, ניתן להעזר בשאלון סגנונות ניהול על פי מודל האניאגרם. מומלץ לקרוא גם על סגנונות דומיננטיים אחרים שהתקבלו, לקבלת תמונה אינטגרטיבית יותר של סגנון הניהול שלך. לחץ על שם הטיפוס לקבלת תיאור תמציתי של סגנון הניהול, ורשימה של חוזקות וחולשות האופייניות לטיפוס.

 

אניאגרם

להלן מובאים על קצה המזלג תשעת סגנונות הניהול על פי מודל האניאגרם. בעמוד הרלוונטי לכל טיפוס, מופיע תיאור מעמיק יותר ורשימה של חוזקות וחולשות לכל סגנון ניהול:

מנהל מטיפוס 1: סגנון ניהול פרפקציוניסטי, מוסרי, דקדקני ואחראי. "אני בעל ציפיות וסטנדרטים גבוהים של התנהלות, ואני מצפה מעצמי ומעובדיי לעמוד בסטנדרטים אלה. יש לי נטיה לראות מה שגוי, לא בסדר או לא נכון ולפיכך העובדים שלי חווים אותי לעיתים כביקורתי ותובעני מידי. כאשר העובדים שלי מפגינים חוסר אחריות או חפיפניקיות עולה בי טינה, כי פשוט קשה לי שדברים לא נעשים בדרך הנכונה. אני שואף לשלמות וכאשר אני עושה משהו, אני משתדל שהוא יעשה באופן מושלם."

מנהל מטיפוס 2: סגנון ניהול תומך, מסייע, מייעץ ומעודד. "החוזקה העיקרית שלי היא הרגישות לצרכים של עובדיי, גם לאלא בארגון שלא ממש קרובים אליי. זה כאילו שיש לי אנטנה בראש שיכולה לקרוא מה אחרים צריכים. אני מחשיב את עצמי מנהל של אנשים לא פחות ממשימות: חם, חברותי ועוזר. יחסי עבודה טובים, קשר ריגשי ושיתוף פעולה בתוך הצוות חשובים לי ואני עובד כדי לפתח אותם. לפעמים אני עלול להיתפס כפולשני או מתערב מידי בעבודתם של אחרים."

מנהל מטיפוס 3: סגנון ניהול ממוקד מטרה, הישגי, תחרותי ותדמיתי. "אני בעיקר מונע על ידי הרצון להצליח, להשיג ולהיות הטוב ביותר. בדרך כלל אני משיג את המטרות שהצבתי לעצמי. אני מאד מזוהה עם העבודה שלי ואני מאמין שערכו של מנהל קשור למה שהוא משיג. אני מתוסכל מעובדים איטיים, שלא מנצלים היטב את הזמן, או שלא נותנים את כל כולם למשימה במאת האחוזים. חשוב לי שאנשים מסביבי יעריכו ויכבדו את ההשגים שלי בארגון."

מנהל מטיפוס 4: סגנון ניהול יחודי, אישי, הומאני ויצירתי. "אני מנהל רגיש מרוב המנהלים שאני מכיר, ואני ער למצבי הרוח והרגישויות של עובדיי. אני מוצא משמעות במערכות יחסים אותנטיות עם אנשים בצוות. לעיתים אני מרגיש מיוחד ושונה מיתר המנהלים ובעל טעם מעודן ויחודי. אני מעריך עובדים כנים ואותנטיים ובעלי מחשבה יחודית ויצירתית. אני יכול להגיב בכעס או בעצבות כאשר אני מרגיש לא מובן או דחוי. אני במיטבי כאשר אני עסוק בפרוייקטים מיוחדים ולא שיגרתיים."

מנהל מטיפוס 5: סגנון ניהול אנליטי, רציונאלי, חקרני ופרטי. "אני רואה עצמי כמנהל אנליטי שאוהב לבלות זמן עם עצמו בלימוד והבנה של דברים. אני אוהב לצפות בסיטואציות יותר מאשר להיות במרכזן, ולפיכך קשה לי לעיתים בישיבות מרובות אנשים. אני אוהב לנהל באופן פשוט, שבו כל עובד לוקח אחריות על עצמו ולא דורש ממני הרבה תשומת לב או מעמיס עליי ציפיות גבוהות. כאשר סיטואציה עם עובדיי הופכת ריגשית מידי אני נוטה להתנתק ולסגת אל תוך המחשבות שלי."

מנהל מטיפוס 6: סגנון ניהול מנתח, מחושב, זהיר ומתוכנן. "אני מנהל בעל כושר אבחנה דק, במיוחד למצבים המצריכים זהירות, תכנון והערכות לכל תרחיש אפשרי. אני לא סומך באופן טבעי ואוטומטי על עובדים ומנהלים, ובודק לא פעם מניעים ואינטרסים נסתרים. כאשר אני מרגיש בטוח אני נהנה להיות חלק מצוות ולחפש שותפים לדרך. יש לי נטיה לדאגנות והססנות, אולם כאשר משהו משתבש אני דרוך ומוכן להתמודדות עם הבעיה באופן ישיר ואמיץ."

מנהל מטיפוס 7: סגנון ניהול יוזם, סימולטני, נלהב ותזזיתי. "אני מנהל אנרגטי, מעלה רעיונות חדשים בתכיפות, נוטה לקפוץ מדבר לדבר ונהנה להיות בתנועה מתמדת. אני אופטימי, נוטה להתעלם מקשיים ולא אוהב להתעכב על בעיות. אני אוהב לעבוד על דברים שמעניינים אותי, כיפים ומהנים וקשה לי עם חברי צוות ביקורתיים מידי, קוטרים או שליליים. אני אוהב לנהל מתוך חופש ואפשרויות מרובות ואיני אוהב להיתקע בעבודה שיגרתית שחוזרת על עצמה."

מנהל מטיפוס 8: סגנון ניהול בוסי, סמכותי, ישיר ושולט. "אני מנהל שמחשיב עוצמה, ישירות ועצמאות בי ובעובדים ואני ניגש לדברים באופן ישיר ושלא משתמע לשני פנים. אני לא סובל חולשה, התבכיינות, צביעות ועובדים שלא עומדים על שלהם. אם אני רואה שנעשה אי צדק עם עובדיי אני לא מהסס להתעמת עם אחרים, גם אם הם בעלי סמכות, ולקחת את הדברים לידיים, כדי לתקן את מה שנראה לי לא צודק. לפעמים אני נתפס כמנהל כוחני שאומר את אשר על ליבו בישירות ובחוסר רגישות."

מנהל מטיפוס 9: סגנון ניהול שיתופי, הרמוני, מתחשב ומתון. "אני מנהל שנוטה לראות, להבין ולקבל נקודות מבט שונות ולפיכך יש לי יכולת לגשר בין עובדים שונים ולצמצם מחלוקות. אני משתדל להימנע מקונפליקטים וקשה לי להביע את הכעס שלי באופן ישיר. כמנהל אני נח, קשוב לאחרים, מתחשב בדעתם וחותר להרמוניה בצוות. קשה לי לפעמים לנקוט עמדה נחרצת או להילחם על דעתי ואני נוטה להתפזר כאשר אני ניצב בפני משימה או החלטה חשובה."

באמצעות דמויות מוכרות, הסירטון הבא מציג את תשעת סגנונות הניהול והמנהיגות על פי מודל האניאגרם, וממחיש את המאפיינים העיקריים של סגנונות הניהול השונים:

 

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | מאמרים והרצאות | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | גישור | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי