רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
טיפול זוגי אונליין

טיפול זוגי אונליין

ישראלים רבים המתגוררים בחו"ל, או כאלה הגרים בארץ במקומות שאינם מציעים טיפול פסיכולוגי זוגי, טיפול זוגי בקרבת מקום מגוריהם, מתלבטים בשאלה האם לפנות לטיפול זוגי אונליין. טיפול זוגי דרך האינטרנט (טיפול זוגי מקוון), טומן בחובו אפשרויות רבות כמו גם מעלה שאלות בנוגע ליעילותו. לטיפול זוגי אונליין יש יתרונות וחסרונות שאדבר עליהם כאן.

כאשר ישראלים המתגוררים בחו"ל פונים לטיפול או ייעוץ זוגי, הם קודם כל מחפשים מטפל ישראלי מקומי בכדי שיבין את התרבות, המנהגים, והקשיים הספציפיים המאפיינים זוגיות ישראלית, גידול ילדים ישראלים בחו"ל, חיפוש זוגיות או עבודה. מניסיון של עבודה עם ישראלים רבים המתגוררים בחו"ל, קשה להם מאד לעבוד עם מטפל בשפה זרה, כיוון שטיפול זוגי מבוסס קודם כל על מילים ועל היכולת להביא תחושות ורגשות לידי ביטוי מדויק. בטיפול זוגי אנחנו בין היתר מחפשים להיות מובנים ולהרגיש נראים. קשה לעשות זאת בשפה שהיא לא שפת האם שלך. בנוסף, המטפל המקומי אינו בקיא ברזי התרבות הישראלית ונשען על תאוריות אוניברסליות שלא תמיד מותאמות להווי הישראלי. טיפול זוגי הוא קודם כל חוויה אישית ותרבותית, ולכן גם אם ישראלים בחו"ל עושים ניסיון עם מטפל הדובר שפה זרה, רבים לא מרגישים "בבית", ופונים בסופו של דבר לחפש מטפל ישראלי. כיוון שלא תמיד ניתן למצוא מטפל זוגי ישראלי במדינה שבה הם מתגוררים, הם מוצאים את עצמכם עומדים בפני השאלה האם לפנות לטיפול זוגי אונליין עם מטפל זוגי מישראל.

מה הם היתרונות והחסרונות של טיפול זוגי אונליין?

היתרון הגדול של טיפול זוגי אונליין עם מטפל ישראלי מוסמך, הוא שאתה מרגיש בבית תרתי משמע. אתה עובד עם מטפל זוגי שמבין את השפה שאתה מדבר, ובנוסף אתה חוסך זמן יקר על התארגנות ונסיעה מיותרת. בנוסף, עקב הפרש השעות עם ישראל ניתן לכוון את שעת הטיפול לשעה שמחוץ לשעות העבודה המקובלות במדינה בה אתם חיים. אפשר לעשות את זה על הבוקר לפני יציאה לעבודה, בערב לפני שאתם הולכים לישון, או לקחת הפסקה קצרה במהלך היום במשרד או בבית, לפתוח את המחשב ולהיכנס למפגש הטיפולי.

האם טיפול זוגי אונליין הוא דבר יעיל?

אחד החסרונות של טיפול זוגי אונליין הוא שאתם לא פוגשים אותי פנים אל פנים על כל המשתמע מכך. הקשר הטיפולי הוא אחד המדדים החשובים ביותר, אם לא החשוב מבניהם, להצלחת טיפול פסיכולוגי או טיפול זוגי, לכן להגעה לקליניקה ביום ובשעה קבועים יש משמעות מבחינת הקשר הטיפולי והתפתחותו. אולם מניסיוני, לאחר מפגש או שניים של טיפול זוגי אונליין, המושג "אונליין" הופך כמעט שקוף, ואתם מרגישים כאילו אתם נמצאים אצלי בקליניקה. במיוחד בתקופת הקורונה, השימוש בטיפול אונליין דרך זום או סקייפ הפך מקובל ונגיש יותר, ולכן ישראלים רבים המתגוררים בחו"ל פונים יותר ויותר למטפלים זוגיים ישראלים העובדים אונליין.

מדוע חשוב לי לטפל בזוגות גם אונליין?

בשנות השלושים שלי, התגוררתי מספר שנים בניו-יורק. עם כל ההתרגשות מהלא מוכר ומהאפשרויות שנפתחו בפני, היו גם לא מעט רגעים של בדידות, של תחושת זרות, של געגועים וקשיי הסתגלות, שהעלו לעיתים תהיות והרהורים לגבי הדרך שבחרתי בה. בין אם אנחנו ברילוקיישן עם המשפחה או שנסענו לבד לתקופה, יש רגעים כישראלים, שבו אנו חווים ומרגישים את הקשיים העולים מתוך המפגש עם שפה זרה ותרבות חדשה, עם המרחק מהמשפחה ומהבית בישראל. מניסיוני, קשיים אלו יכולים ליצור בדידות ומתחים בתוך קשרים זוגיים ומשפחתיים. ברגעים כאלה הייתי מאזין לדיסק של שלמה ארצי או מתקשר לחבר – זה עזר, אבל רק לרגע.

למרות שדיברתי אנגלית באופן שוטף, עדיין נמנעתי מלגשת לטיפול בניו-יורק, כיוון שטיפול הוא בראש ובראשונה חוויה אינטימית, הנוצרת מתוך הקשר תרבותי והשפתי. רציתי מאד לפנות למישהו שאוכל לדבר איתו, אולם לא התחשק לי לעשות את זה באנגלית, עם אמריקאי שלא מכיר את התרבות הישראלית. כמוני, קשה לרבים ליצור קשר עם מטפל מקומי שאינו מבין את הדקויות והלך המחשבה הישראלי, את המשמעות של להיות ישראלי בחו"ל.

טיפול זוגי אונליין התחיל אצלי מתוך בקשה של זוג שפנה אלי מארץ זרה, ושאלו האם אהיה מוכן לקיים טיפול זוגי אונליין איתם. כמטפל מנוסה המבין את חשיבות המסגרת הטיפולית, ומכבד את האתיקה הטיפולית, היססתי. עלו בי שאלות כגון האם אפשר ליצור קשר אישי גם אונליין? האם תיווצר האינטימיות האופיינית לחדר הטיפולים במתכונת אונליין? האם לא יהיו קשיים טכנולוגיים שיעיבו על הפגישה? החלטתי לנסות, לא מעט בגלל שלא היה להם מקום אחר לפנות אליו.

להפתעתנו, לאחר מספר מפגשים כבר שכחנו שאנחנו מדברים בשיחת וידיאו אונליין. הכימיה האישית, שמהווה את הדבק של כל קשר טיפולי, בין אם הוא מתקיים בארץ או בחו"ל, הייתה הרבה יותר חזקה מכל הפרעה רגעית בתקשורת, ואפשרה לנו לקיים טיפול זוגי מוצלח. הקשר הטיפולי בינינו נמשך כמעט שנתיים, וכאשר הם היו מגיעים לביקורים בארץ, היינו ממשיכים את הפגישות בקליניקה שלי, כשהם היו מתיישבים בדיוק במקום שבו בדרך כלל הייתי מניח את הלפטופ בשעת המפגש שלנו.

לכן אם אתם מרגישים שאתם רוצים לדבר עם מטפל זוגי אונליין בעברית, אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר ולתאם פגישה. הפגישות מתקיימות בשעות נוחות התואמות את הפרשי השעות בין ישראל למדינות אחרות בעולם.

מתוך ראיון ב Ynet על איך לשמור על אהבה וזוגיות לאורך זמן

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | חומרי העשרה | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי