רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
אניאגרם טיפוס 9

אניאגרם טיפוס 9

הרמוני, משכין שלום, מגשר, מסתגל, מתון.

! חשוב לזכור כי התיאור הבא הינו תמציתי, ומשמש לצורך הכרות ראשונית עם סגנון אישיות זה. קיימים אספקטים עמוקים וספציפיים יותר הבאים לידי ביטוי בתהליך התפתחות אישי. כמו כן, כל אדם מורכב מסגנון מרכזי שאליו נלווים קווי אופי מסגנונות אחרים על פני האניאגרם. לא תמיד דפוס מסוים יהיה קשור דווקא לסגנון המרכזי.
 
טיפוס 9 מונע ע"י השקפת עולם הדוחפת אותו לרדוף אחר שלווה ולשמור על הרמוניה פנימית בכל מחיר. הוא רואה את העולם כמקום שבו הוא צריך להשתלב ע"י התמזגות עם הסביבה, התעלמות מבעיות והדחקת מחלוקות וכעסים. כדי ששלוותו לא תופרע ע"י הסביבה, טיפוס 9 ישאף לשתף פעולה עד כדי ויתור על קולו הפנימי. הוא ילך עם הזרם, יהיה קשוב הרבה פעמים לסביבה יותר מאשר לעצמו וינסה לגשר על מחלוקות ולמצוא פשרה כדי לשמור על שלום, אוירה נעימה ומניעת מתחים ובעיות.

טיפוס 9 מתאפיין בנוחות, נעימות ונחמדות. יש לו יכולת להשתלב ולהסתגל, ללכת עם הזרם, לשתף פעולה ולקבל דעות שונות משלו. הוא בעל יכולת גישור והכלה טבעיים, סבלני, רואה את הדברים באופן מתון ומסוגל לראות צדדים שונים של ויכוח. החמימות והחברותיות שלו משרים אוירה רגועה ונעימה על הסביבה, ואנשים חווים אותו כנוח, נגיש וחסר שיפוטיות כמעט בכל מצב. יחד עם זאת טיפוס 9 יכול להיות אופטימי מידי ולהקטין מחשיבותם של בעיות אמיתיות בחייו. הוא יכול להיות פאסיבי, אדיש ולא מורגש מספיק ע"י הסובבים אותו. יש לו נטיה להתנתק מעצמו ולשהות במסגרות שונות מבלי להיות נוכח ומעורב בהן באופן מלא.

לטיפוס 9 דרכים שונות לשמור על שלווה והרמוניה פנימיים. בראש ובראשונה הוא נוטה לעצלות. העצלות אינה רק סוג של פאסיביות, אלא גם חוסר רצון להסתכל על המציאות בפיכחון, נטיה לפשטנות והימנעות מכוונת מהעמקה בבעיות ובצדדים הקשים של החיים. הוא רוצה לשמור על השקפת עולם חיובית ואופטימית כמעט בכל מחיר, לצבוע את החיים בוורוד גם במחיר של נאיביות והתעלמות מחלקים במציאות שמפרים את האיזון הפנימי. הוא נוטה להרדמה עצמית המתבטאת בהעדר הגדרה עצמית ברורה וחוסר חיבור למאוויים ולרצונות הפנימיים והוצאתם לפועל. לא פעם הוא אינו יודע מה הוא באמת רוצה ומתקשה להחליט, אך הדבר מסתיר את חוסר רצונו להביא את עצמו באופן מלא ואסרטיבי מחשש למחיר שיצטרך לשלם. השכחה העצמית שלו עוברת דרך התעסקות בדברים שמסיחים את דעתו כגון אכילה, צפייה בטלוויזיה התעסקות בזוטות ודחיינות כללית. ברגע שטיפוס 9 כבר נוכח בסיטואציה שמלחיצה אותו הוא יכול להיות חסר כנות, פאסיבי אגרסיבי ולהתנתק באופנים שונים.
 
הדיאלוג, או חוסר הדיאלוג, של טיפוס 9 עם כעס הוא מרכיב חשוב בהבנת הטיפוס. טיפוס 9 משתייך לקבוצת הגוף המיוצגת ע"י אינסטינקטים ותחושות, אך יחד עם זאת הוא מדחיק את הכעס המזוהה כל כך עם תחושות גופניות ומניע אותנו לפעולה. חוסר הרצון להבחין בכעס, להתחבר אליו ולהביע אותו נובע מהרצון לשמור על שלווה במערכות היחסים, ומתוך הפחד שהבאת עצמו באופן מלא, אסרטיבי ואף כועס לעיתים תפגע במערכות היחסים שלו. נקודת העיוורון של טיפוס 9 אם כן, היא חוסר יכולתו לראות כי דוקא כאשר הוא נמנע מלהביא את עצמו באופן מלא ונוכח, אנשים נוטים להשתעמם במחיצתו, לא להעריך אותו ולקחת אותו כמובן מאליו.
 
ברמת התפתחות גבוהה טיפוס 9 מתחבר לעצמו ולגופו. הוא נותן לעצמו תוקף וחשיבות כפי שהוא נותן לסביבה, ואינו מפחד לחוות כעס ולהביא את עצמו גם במחיר של מחלוקות ואי נעימויות. הוא מוותר על האמונה הלא מודעת שלו שמעורבותו בעולם לא ממש משנה או לא משמעותית. הוא אקטיבי ומחובר לרצונותיו, נותן תוקף לעצמו ומסוגל להתמיד בחיים של הגשמה עצמית ונוכחות מלאה.
 
אהבה וזוגיות:
 
טיפוס 9 מביא שלווה, סבלנות והרמוניה למערכת היחסים שלו. בדרך כלל תשומת הלב שלו מופנית לבן זוגו ויש לו נטיה להסתגל לרצונותיו. הוא נמנע ככל האפשר מעימותים ומהבעת כעס ולצורך כך הוא נע בין פייסנות והליכה עם רצונותיו של בן זוגו, ובין עקשנות והימנעות. ביכולתו להתגמש ולהסתגל כמעט לכל מצב, הוא אוהב חיי שיגרה יציבים ומסודרים ומתקשה בקבלת החלטות. לטיפוס 9 נטיה לדחות דברים או להסיח את דעתו ע"י עיסוקים שוליים ומריחת זמן במקום להתמודד עם מה שמטריד אותו או לשתף את בן זוגו באופן ישיר וגלוי. יש לו נטיה ל"התנתק" כאשר הוא מרגיש לחוץ ומאוים. בן זוגו חווה אותו כנוח, נעים, נגיש וחסר שיפוטיות והשהות במחיצתו נעימה.
 
קשיים אפשריים - פחד מאינטימיות, פחד ממחויבות, הסתגלות להתנהגות לא ראויה, פאסיביות, הישארות במערכות יחסים מתוך הרגל ומתוך חוסר חיבור לרצון פנימי, קושי בהבעת כעס וחוסר שביעות רצון, חוסר נוכחות, חוסר התעמקות ופשטנות, אדישות, המנעות מבעיות, התמזגות, קושי לסרב, דחיינות, חוסר החלטיות, יפויי המציאות, לא מהווים עזר כנגד בן הזוג.
 
נושאים שכיחים שמביאים לטיפול:
 
עייפות וחוסר אנרגיה, קשיים ביחסים ורגישות יתר לאחרים, קבלת החלטה או בחירת כיוון בחיים, רצון לצאת מאדישות ותקיעות, חיפוש עצמי, התמודדות עם כעס וטינה עמוקים, חרדה ודכאון.
 
 
 
קרא על תהליך העבודה עם האניאגרם...
 
קרא על טיפוס 9 בעבודה...
 

בחזרה לעמוד הקודם

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | מאמרים והרצאות | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | גישור | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי