רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
אניאגרם טיפוס 8

אניאגרם טיפוס 8

בוס, מנהיג, סמכותי, עוצמתי, ישיר.

! חשוב לזכור כי התיאור הבא הינו תמציתי, ומשמש לצורך הכרות ראשונית עם סגנון אישיות זה. קיימים אספקטים עמוקים וספציפיים יותר הבאים לידי ביטוי בתהליך התפתחות אישי. כמו כן, כל אדם מורכב מסגנון מרכזי שאליו נלווים קווי אופי מסגנונות אחרים על פני האניאגרם. לא תמיד דפוס מסוים יהיה קשור דווקא לסגנון המרכזי. 

טיפוס 8 מונע ע"י השקפת עולם הדוחפת אותו לשאוף לעמדה בה הוא חזק, שולט ומנהיג. הוא רואה את העולם כזירה או כשדה קרב בו אדם יכול להיות רק באחד משני המצבים: חזק או חלש, מנצל או מנוצל, מנצח או מנוצח. מכיוון שהוא אינו רואה אופציה אחרת אלא להיות בצד החזק והמנצח, הוא מקפיד לשמור על חזות והתנהגות עוצמתית ולהסתיר כל סממן שיכול להתפרש כחולשה או פגיעות. באופן כזה הוא מאמין הוא ישמור על עמדה שבה הוא שולט ומשפיע על העולם ולא העולם שולט בו או מפעיל את מרותו עליו.

טיפוס 8 הוא בעל נוכחות חזקה ועוצמתית שבדרך כלל אי אפשר לפספס. הוא מנהיג מלידה, אסרטיבי, קשוח, בעל בטחון עצמי ואינו נרתע מקשיים. הוא דוחף את עצמו ואת האחרים עד הקצה. הוא אימפולסיבי ומגיב ישר מהבטן כדי לא להשאיר מקום לספק, מפגין את הכעס שלו באופן ישיר ואינו חושש מעימותים. הוא אוהב לשמוע את הדברים באופן כן וישיר, וסולד מזיוף, העמדת פנים ומראית עין. הוא נוטה לראות את העולם בשחור ולבן, מחלק את הסביבה לבעדו ונגדו, ורגיש לכל סממן של חוסר נאמנות או בגידה. הישירות, הקשיחות והבעת הזעם הם חלק מכלי הנשק שלו במלחמת החיים.

הצדק הוא יסוד מרכזי באישיותו של השמונה. כילד הוא הבין שהעולם אינו צודק ולא תמיד היה בכוחו להשיג את מה שהוא רוצה ולחיות על פי עקרונותיו. מתוך תחושה שהעולם לא תמיד נהג בו באופן הוגן או שנעשה לו עוול, טיפוס 8 גדל עם שאיפה להיות בעמדה עצמאית בה הוא כותב את החוקים של עצמו. מתוך עמדה זו הוא מרגיש שהוא מחזיר את הצדק על כנו. יש לו נטיה להילחם למען המקופח והחלש ולגונן על אחרים מפני עוולות ואי צדק שנעשה להם. טיפוס שמונה משתייך לקבוצת הגוף המיוצגת ע"י אינסטינקטים ותחושות. היצר המוביל אצל טיפוס שמונה הוא התשוקה והרצון לחוות את החיים באופן אינטנסיבי מתוך עמדה של שליטה ועוצמה. נטייתו לנקמנות מובילה אותו להילחם במי שמפריע לו ועומד בדרכו. הוא בעל נטיה להפרזה, חשיבה בגדול ויש לו משיכה עזה לכל מה שהחיים מציעים לפעמים מבלי לדעת שובע.

טיפוס שמונה נוטה לבלבל בין כוחניות לעוצמה. בעוד שעוצמה באה מבפנים ומאפשרת הקשבה למגוון רגשות ותחושות כגון חמלה, רכות, רגישות והתחשבות באחר, הכוחניות של טיפוס 8 מתכחשת לחלקים הפנימיים ואוטמת כל מגע עם רגשות שנתפסים כחולשה. הכוחניות שלו דוחפת אותו להפעיל כח רב גם כשאין בכך צורך, כדי להגן על הדימוי העצמי הכל יכול שלו ולתחזק את תחושת הבלתי מנוצח שלו. כתוצאה מכך הוא אינו רואה את השפעתו האגרסיבית על הסביבה שחווה אותו לעיתים כפיל בחנות חרסינה וכאדם מרתיע ודורסני. הכוח שהוא מפעיל על הסביבה גורמת לאחרים להפעיל לא פעם את אותה מידה של כוח כלפיו, ובכך הוא קונה לו אוייבים רבים ואנשים הסולדים מהסגנון שלו. נקודת העיוורון של טיפוס 8, אם כן, היא חוסר יכולתו לראות שההתנהלות הכוחנית שלו מרחיקה ממנו אנשים ומייצרת התנגדות אליו שרק מנציחה את השקפת עולמו.
 
ברמת ההתפתחות הגבוהה, טיפוס 8 מגלה את העוצמה שבחולשה. הוא מצליח להגמיש את הדחף לשלוט ולהיות במלחמה עם הסביבה, והדבר מאפשר לו להסיר את ה"שריון" שהוא עוטה, להתחבר לחלקים היותר רכים ואנושיים שבו, ולאחרים להתקרב אליו. הוא פחות מעסיק את עצמו במאבקי שליטה וכח ומצליח להפגין סלחנות, עדינות וגמישות. הוא מגייס את היכולות המנהיגותיות שלו לטובת הסביבה ופועל לקידומה ופחות עסוק בלהכפיף את המציאות לתשוקותיו.
 

אהבה וזוגיות:

בזוגיות, כמו בדברים אחרים בחיים, עמדה של שליטה ועוצמה חשובה לטיפוס 8. הוא אדם חזק, ובדרך כלל לוקח חסות ומגונן על בן זוגו באמצעות ישירות ותקיפות שמאפיינים אותו. הוא אומר באופן ישיר וכן מה שעל ליבו ומצפה לכך מבן זוגו. הוא איננו חושש מעימותים וויכוחים או רואה בכך פגיעה באהבה. טיפוס 8 אינו נוטה לרגשנות ואף רואה בכך עמדה של חולשה. אינטימיות יכולה להוות אתגר עבורו מכיוון שהפגנת פגיעות או רכות זרים לו ומציבים אותו בעמדת תלות בבן זוגו. לצורך כך עליו להרגיש תחילה כי נאמנות בן זוגו מוחלטת. לטיפוס 8 חשוב שבן זוגו יכבד את האינטנסיביות והתשוקה שלו ואף יקח בהם חלק, ולא ירתע מהאימפולסיביות שבו ומהצורך שלו לחיות בגדול.

קשיים אפשריים - שליטה בבן הזוג וצורך בצייתנות, עולם ריגשי דל וחוסר יכולת להכיל מורכבות, אי לקיחת אחריות על התנהגות פוגעת, אגרסיביות פיזית ומילולית, חיים בגדול וללא גבולות, לוחמנות, רגישות לכבוד, קושי באינטימיות, בלבול בין רכות לתלות, אי פשרנות, אימפולסיביות ונטייה להתפרצויות זעם, רגישות לבגידה וחוסר נאמנות, קושי בדחיית סיפוקים.
 
נושאים שכיחים שמביאים לטיפול:
 
התפרצויות זעם, קושי באינטימיות, משבר שמאלץ אותם לבחון את תדמית "הכל יכול", חוסר איזון בחיים, איום של בן הזוג לעזוב, נושאים של שתלטנות ושליטה, רצון להוציא צדדים רכים יותר באישיות ולהוריד את "השריון", תחושות גופניות שמרמזות על רגשות מודחקים.
 
קרא על תהליך העבודה עם האניאגרם...
 
קרא על טיפוס 8 בעבודה...
 

בחזרה לעמוד הקודם

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | מאמרים והרצאות | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | גישור | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי