רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
אניאגרם טיפוס 7

אניאגרם טיפוס 7

נהנתן, קליל, נלהב, תזזיתי, רבגוני.

! חשוב לזכור כי התיאור הבא הינו תמציתי, ומשמש לצורך הכרות ראשונית עם סגנון אישיות זה. קיימים אספקטים עמוקים וספציפיים יותר הבאים לידי ביטוי בתהליך התפתחות אישי. כמו כן, כל אדם מורכב מסגנון מרכזי שאליו נלווים קווי אופי מסגנונות אחרים על פני האניאגרם. לא תמיד דפוס מסוים יהיה קשור דווקא לסגנון המרכזי.
 
טיפוס 7 מונע ע"י השקפת עולם הדוחפת אותו לחיפוש חסר מנוחה אחר ריגושים, הנאות וגירויים חדשים. הוא רואה את העולם כמקום שבו צריך לשמוח ולהנות, ובה בעת להימנע מהצדדים הפחות נעימים של החיים, מסבל ומכאב. מתוך השקפת עולם זו הפוקוס של טיפוס 7 הוא בעתיד והוא נמצא בתנועה מתמדת – גם מנטאלית וגם פיזית. החופש, והיכולת לממש את הרעיונות והאפשרויות הרבות שעולות במוחו, הם כמו אויר לנשימה בעבורו.
 
טיפוס 7 מביא עימו שמחה ואופטימיות. הוא הרוח החיה בכל מסיבה ומשרה סביבו עליצות, קלילות ושמחת חיים. הוא מתחבר בקלות לאנשים ובעל אנרגיה ילדית לעיתים. הוא אינו לוקח דברים באופן קשה, מקטין מחשיבותם של בעיות ובעל יכולת להפוך משבר להזדמנות מתוך ההתבוננות הטבעית שלו על חצי הכוס המלאה. יחד עם זאת, הוא יכול להיות חסר סבלנות וחסר מנוחה ובעל קושי להתמיד ולשמור על משמעת פנימית. קשה לו לדחות סיפוקים, הוא קופץ מדבר לדבר, ומחליף אושר אמיתי בעונג והנאות עד כדי נטיה להתמכרויות.
 
טיפוס 7 שייך למרכז הראש שמתאפיין בדומיננטיות של החשיבה, המייצרת פחד וחרדה ודוחפת אותו לעשיית יתר. בהקשר של טיפוס 7, הפחד והחרדה מתייחסים לאי הנחת הפנימי ולחלקים הכואבים של החיים. טיפוס 7 אם כן, מנסה לברוח מהפחד באמצעות רעבתנות ורדיפה אחר הנאות מתוך אמונה כי עצירה והאטה תוביל אותו בהכרח לחוסר סיפוק ולהתמודדות עם מקומות כואבים בחייו. המחשבה על אפשרויות רבות, תיכנונים והרפתקאות מסיחה את דעתו. לפיכך, ניתן להגיד, כי ככל שאי הנחת מהמקום הנוכחי בו הוא נמצא גדול יותר, כך תהיה תנועתו תזזיתית יותר מתוך תחושת אילוץ ולא מתוך בחירה מודעת.
 
הגישה החיובית והאופטימית של טיפוס 7 כלפי החיים אינה פוסחת גם על איך שהוא רואה את עצמו. "הכל אצלי בסדר והעולם יפה" היא אמונה רווחת אצל טיפוס 7. הוא בעל דימוי עצמי חיובי ויש לו נטיה להצדיק, לשכנע ולכפות את תפיסת עולמו על האחר. הוא מרגיש שהוא רואה את הדברים טוב מאחרים ורק אם תראה את הדברים כפי שהוא רואה אותם הכל יסתדר. נטיה נרקסיסטית זו גורמת לו לרצות שדברים יתנהלו בדרך שלו, לברוח מביקורת ולהתחמק מעימותים שיכולים לפגוע בהשקפת עולמו ובדימויו העצמי. כאשר הוא כבר נתקל בקשיים ובעיות, הוא ינסה למסגר אותם מחדש ולעשות למציאות רציונאליזציה – ההופכת כל דבר לשיעור שיש ללמוד ממנו – באופן שעוזרת לו להתחמק מהתמודדות אמיתית איתה.
 
אפשר לנסח את הפרדוקס בבסיס אישיותו של טיפוס שבע באופן הבא: אם החיים כל כך יפים ומהנים מדוע הוא ממשיך בתנועה בלתי פוסקת אחר הנאה וציפייה מתמדת לאושר? תחושה כוזבת או מראית עין זו של סיפוק, יכולה להעיד פעמים רבות על תחושת ריקנות פנימית וחוסר רצון להתמודד עם החלקים היותר עמוקים של הקיום – חלקים שהם פחות שמחים, קלים ונעימים. נקודת העיוורון של טיפוס 7 אם כן, היא חוסר יכולתו לראות כי תחושה עמוקה ויציבה של סיפוק באה ממקומות פנימיים, המאפשרים התמודדות עם רגשות ותחושות לא נעימות, וצמיחה ממשברים אם רק יאפשר לעצמו לחוות אותם. ברמת התפתחות גבוהה טיפוס 7 מרשה לעצמו למתן את הפעילות והצורך בסיפוק, ולחוות את החיים במלואם על המגבלות והכאבים שבהם. הוא מחובר לרגע הנוכחי, קשוב לאחרים ולעצמו ושמח בחלקו.
 
אהבה וזוגיות:
 
טיפוס 7 מביא שמחת חיים, עליצות והתלהבות למערכות היחסים שלו, אולם לעיתים יש לו קושי להתחייב עקב הרצון שלו לנסות ולטעום מהכל, ומהפחד משיגרה, שעמום ותחושת ריקנות. יש לו קושי להתמודד עם בעיות שמכבידות עליו או קשות לו (או לבן זוגו) והוא נוטה לטאטא אותן מתחת לשטיח או לברוח מהן ע"י פעלתנות חסרת גבולות. טיפוס 7 נוטה להסתכל על זוגיות כהרפתקאה ושמח למצוא שותף לעשייה הרב-גונית שלו. יש לו קושי עם בן זוג פסימי, שלילי או שצריך אותו יותר מידי. חשוב לו שבן זוגו יאפשר את החופש שהוא זקוק לו כדי לעשות את כל הדברים שרצים לו בראש. הוא אדם ספונטני, מהיר החלטה ותזזיתי ויש לו נטיה להסתכל על חצי הכוס המלאה בחיים.
 
קשיים אפשריים - קושי במחויבות, נרקסיזם, חוסר מנוחה, שטחיות, פחד מהורות, תשומת לב מועטה ואטימות לבעיות של בן הזוג, העדר שליטה עצמית, התמכרויות, הפקרות מינית ותחלופה של בני זוג, קושי בהתמודדות עם בעיות, קושי בהכלת רגשות שליליים, חוסר סיפוק, העדר ביקורת עצמית, חומרנות ורעבתנות.
 
נושאים שכיחים שמביאים לטיפול:
 
עבודה על קשר זוגי לא מספק, חיבור לחלקים כואבים וקשים בחייהם ללא העמדת פנים שהכל בסדר, רצון לפתור "בעיות", רצון לחזור ולהרגיש טוב מהר בעקבות משבר או משהו רע שקרה להם, התקפי חרדה, רצון של בן הזוג או מישהו מהמשפחה, התמכרויות...
 
קרא על תהליך העבודה עם האניאגרם...
 
קרא על טיפוס 7 בעבודה...
 

בחזרה לעמוד הקודם

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | מאמרים והרצאות | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | גישור | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי