רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
אניאגרם טיפוס 6

אניאגרם טיפוס 6

נאמן, זהיר, סקפטי, מחושב, חשדן.

! חשוב לזכור כי התיאור הבא הינו תמציתי, ומשמש לצורך הכרות ראשונית עם סגנון אישיות זה. קיימים אספקטים עמוקים וספציפיים יותר הבאים לידי ביטוי בתהליך התפתחות אישי. כמו כן, כל אדם מורכב מסגנון מרכזי שאליו נלווים קווי אופי מסגנונות אחרים על פני האניאגרם. לא תמיד דפוס מסוים יהיה קשור דווקא לסגנון המרכזי.
 
טיפוס 6 מונע ע"י השקפת עולם הדוחפת אותו לחפש בטחון באנשים, מסגרות או מערכת אמונות מתוך תחושת ספק פנימית. הוא רואה את העולם כמקום שלא ניתן לסמוך עליו, לא מהימן ובלתי צפוי. מנקודת מבט זו טיפוס 6 עומד על המשמר, מחפש כוונות נסתרות בנאמר ובנעשה, נערך לתרחיש הגרוע ביותר, ומחפש בטחון וודאות שיכולים להרגיע את תחושת הספק והחשש המקננים בתוכו.

מתוך הצורך לפתח ביטחון, טיפוס 6 מביא עימו נאמנות ומסירות, רגישות לסביבה ומצפון חברתי מפותח. הוא יציב, אחראי והגון וניתן לסמוך עליו. יש לו כישורים חברתיים טבעיים ויכולת לקחת חלק במסגרת ולעבוד בצוות. יחד עם זאת טיפוס 6 יכול לפתח זהירות יתר, התלבטות אינסופית מתוך חשש להחליט, ניתוח יתר של מצבים ואנשים ודאגנות מפני הבאות. לרוב טיפוס 6 גדל בסביבה שלא משרה בטחון בין אם זה בגלל נוכחות של דמות הורית סמכותית מידי, או דמות הורית לא עקבית, וכתוצאה מכך פיתח אמביוולנטיות כלפי הסביבה.

טיפוס 6 שייך למרכז הראש שמתאפיין בדומיננטיות של החשיבה, המייצרת פחד וחרדה אל מול עולם העשייה. הוא מותח ביקורת, פרקליט השטן, מנתח מצבים ומחושב, זהיר, ערני ועומד על המשמר. הפחד והחרדה נוכחים בעולמו של טיפוס 6 באופן גלוי והוא מנסה להתמודד איתם בשתי צורות עיקריות – הפובית (חרדה) והקאונטר-פובית (קשוחה), כאשר הוא בדרך-כלל נע בין שתיהן במצבים וסיטואציות שונות. בנטייה הפובית, טיפוס 6 מאמץ גישה יותר הססנית וחוששת, בעוד שבנטייה הקאונטר-פובית הוא מאמץ גישה מרדנית, מתעמתת עם פחדים ונוטלת סיכון. יחד עם זאת, המניע של שתי הגישות זהה והוא הצורך להתמודד עם חרדה פנימית. לרוב טיפוס 6 נע כמטוטלת בין שתי הגישות והדבר מוביל אותו לאמביוולנטיות שנוכחת בחייו: פחדנות לצד תוקפנות, אומץ וספק, קבלת סמכות ומרידה, חוזק וחולשה, אמונה פנימית ורגשי נחיתות.
 
הדיאלוג של טיפוס 6 עם סמכות הוא מרכיב חשוב בהבנת הטיפוס. הסמכות משקפת מקור בטחון, עוצמה וודאות שטיפוס 6 כמהה אליו. מצד אחד ציות למקור סמכות מעניק תחושה של בטחון אך יחד עם זאת, מרדנות והתנגדות מייצרים תחושה פנימית של חוזק ועוצמה ושומרים על זהות פנימית קוהרנטית. דרך נוספת לייצר תחושת ’אני’ היא ע"י משיכת תשומת לב ורצון באהבה עד כדי תובענות ושתלטנות. כאשר אנשים מתייחסים לטיפוס 6 הדבר מייצר אצלו תחושה של קיימות, תוקף וביטחון אולם שוב ממקור חיצוני. באינטרקציה עם הסביבה טיפוס 6 נוטה להשליך את חששותיו על האחר כדי להתמודד עם האמביוולנטיות הפנימית שלו: זה לא הוא שמטיל ספק ומסתייג מאחרים בתוכו, אלא הוא רואה את הסביבה כמתנהגת כך אליו; ומתוך כך בונה את השקפת עולמו. נקודת העיוורון של טיפוס 6 אם כן, היא חוסר יכולתו להפנות את מבטו פנימה במקום החוצה כדי לקבל בטחון והשראה. הוא אינו רואה שהספק, שבראייתו מגן עליו, יכול להפוך לחרב פיפיות וליצור ספק פנימי כרוני.
 
ברמת התפתחות גבוהה, טיפוס 6 מצליח להסיט את הפוקוס שלו מהחוץ לפנים. הוא מוצא בתוכו את מה שהוא מחפש בחוץ. הוא מתחבר להדרכה הפנימית שבו, סומך על עצמו ומצליח להקהות את תחושת האמביוולנטיות הפנימית שהוא חווה. כתוצאה מכך הוא מצליח לתת אמון באנשים ובמסגרות, הפחד לא משתק אותו והוא פועל גם במחיר של הסתכנות סבירה וחוסר ודאות. הוא מכניס אומץ, שלווה ובטחון עצמי לחייו ולהתנהלותו היומיומית.
 
אהבה וזוגיות:
 
הזוגיות של טיפוס 6 מושתת על תחושת בטחון שנובעת ממסירות ונאמנות. יחד עם זאת, יש לו נטיה לנוע בין אמון לספק, בין כמיהה לאהבה וביטחון לבין נטייה לספקנות. יש לו נטיה להימשך לעיתים לדמות סמכותית ולחפש אצלה ביטחון בין אם זו דמות "אב" או "אם" ומנגד להפגין שתלטנות וכוחניות. טיפוס 6 נוטה להתלבט והבחירה בבן זוג קשה לו לעיתים עקב התמקדותו בחסרונות, בפגמים ובייחוס כוונות נסתרות לנאמר ולנעשה. הוא מרגיש קרוב לבן זוגו כאשר "אנחנו עומדים יחד מול כל העולם" או פועלים יחד לביצוע משימה משותפת. טיפוס 6 אוהב לדעת היכן הוא עומד בקשר זוגי וקשה לו עם מילים מעורפלות וחוסר ודאות שמעודדות אצלו את הספק.
 
קשיים אפשריים - גלים של תלותיות ושתלטנות, חשדנות, קנאה, מסרים כפולים, תובענות לתשומת לב, חרדת נטישה, משיכה לדמות סמכותית, וכחנות והתנגדות כרונית, חרדתיות, יחוס משמעויות נסתרות לדברים קטנים, התלבטות וקושי בבחירת בן זוג, תקופות של בדיקה ורצון בחיזוקים, הססנות, שמרנות.
 
נושאים שכיחים שמביאים לטיפול:
 
תחושת חרדה, בלבול לגבי מערכות יחסים, רצון בהנחייה והדרכה מדמות סמכותית, פקפוק עצמי שמחלחל במיוחד כאשר ההצלחה מאירה פנים, ספק כרוני, קושי בקבלת החלטות, בטחון עצמי נמוך.
 
קרא על תהליך העבודה עם האניאגרם...
 
קרא על טיפוס 6 בעבודה...
 

בחזרה לעמוד הקודם

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | מאמרים והרצאות | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | גישור | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי