רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
פורנו: למה גברים צופים בו?

פורנו: למה גברים צופים בו?

השיח על צפייה של גברים בפורנו, נסוב בעיקר סביב ההיבטים הערכיים שלו והשפעתו על מערכות יחסים, ומתעלם לרוב מהפסיכולוגיה של הצופה בו. זאת מכיוון שההנחה הרווחות היא שהוא משמש כלי לפורקן מיני ותו לא, ואין מה לחפש אחר תהליכים עמוקים יותר בנפשו של צרכן הפורנו. אימרה אירית עתיקה אומרת בהקשר של אלכוהוליסטים, ש"כולם מתרכזים בשתייה ולא בצמא", כלומר אנו מתרכזים בהתנהגות האדם ופחות בחסך הרגשי שממנו היא נובעת. אם מסתכלים על "הצמא" של גברים, אפשר לגלות לא מעט על הקשר בין צפייה בפורנו לכמיהה לקשר, לפגיעות, ולפחדים סביב אינטימיות, במיוחד אצל אלה שנוטים להתמכר אליו. בטור זה אני רוצה לעבור דרך תחנות שונות בנפשם של צרכני הפורנו ומין בתשלום על סוגיו, ולהראות איך באופן מפתיע הוא קשור לאהבה ולרגשות הרבה יותר ממה שמקובל לחשוב. לפני שנתחיל חשוב לציין כי יש הבדל גדול בין שימוש (use) לשימוש לרעה (abuse). שימוש בפורנו להשלמת הסקס וגיוונו שונה בתכלית משימוש לרעה הבא על חשבון היכולת של אדם לקיים קשר מיני בריא עם אדם אחר. הבדל זה בא לידי ביטוי לדוגמה בתדירות גבוהה של צפייה, התרחקות מבת-זוג, בלבול בין פנטזיה ומציאות, או ויתור על ניסיונות לבנות קשר.

נתחיל מהזווית התפתחותית. למרות שהצורך של נערים ונערות בקרבה, אינטימיות וקשרים הוא זהה, הם ניגשים אליו בדרכים שונות. נערות שמות דגש רב על קשרים אינטימיים ובין-אישיים בין היתר בעקבות הקשר הרציף עם אימהותיהן, שדרכו הן לומדות על חשיבותם של קשרים ורגשות, טיפול, והתמסרות לאחר. גם אם בבגרותן הן הופכות להיות נשים קרייריסטיות השמות דגש על הצלחה, יחסים אינטימיים עדיין מהווים מקור חשוב למשמעות ולבניית זהות עצמית אצלן. גם נערים חווים את הקשר האינטימי הראשון שלהם עם אימהותיהם, אולם הם יאלצו להפריד את עצמם מהן בכדי לפתח את זהותם הגברית. כתוצאה, זהות זו מושפעת פחות מקשרים אינטימיים ויותר מהישגים, ביצועים והתגברות על מכשולים. לפיכך, כאשר גברים מתאהבים, הם מגיעים עם מיומנות נמוכה יותר בקשרים מנשים. האגו הגברי מכתיב להם להישאר "קולים" ולהראות כאילו הם אינם מוטרדים, למרות שבתוכם האהבה הרומנטית מטלטלת אותם לא פחות מבת-זוגם. תהליכים אלו גורמים לכך שתחושת הביטחון של גברים בקשרים היא יותר ארעית ושברירית ביחס לזו של נשים, והאגו הגברי חשוף ופגיע הרבה יותר בשדה שבו צריך בעיקר להרגיש ולהתחבר, ופחות לעשות. הבדל זה בולט במיוחד כאשר רגש האהבה אינו הדדי, אולם גם כאשר הוא הדדי, גברים יחוו התמסרות לאישה באופן שמעורר אצלם רגישות גבוהה לדחייה מצידה, וכתוצאה מכך פגיעותם תדחוף אותם לא פעם להתנהגויות שונות, החל מהתרחקות והימנעות וכלה בקנאה ואלימות. ואם כל זה אינו מספיק בשביל לזרוע חוסר בטחון בשדה האינטימי אצל גברים, החברה המודרנית משנה בהדרגה את הזהות הגברית המסורתית, והיא דורשת כיום מגברים מעורבות רגשית עמוקה יותר, תוך כדי שהיא שולחת להם מסרים כפולים הנעים בין הישן לחדש. בעוד שהגבריות הקלאסית מזוהה לא פעם עם רמת הביצועים במיטה, למעשה המיניות הגברית מבוססת על העולם הפנימי שלהם לא פחות מנשים, והיא הרבה יותר מדחף ביולוגי או צורך בפורקן, כפי שגברים רבים מחונכים לחשוב בהקשר של מיניותם.

אם כך, האישי והחברתי, הקשורים לזהות הגברית, גורמים לגברים רבים לחוסר בטחון, חרדה ופגיעות סביב קשרים אינטימיים. בעוד שבשדה הארוטי גברים ונשים הם די דומים, כאן הפתרון הגברי הוא שונה בתכלית. כאשר גברים מרגישים חוסר בטחון, פגיעות או חרדה, הם ייטו לנחם או להרגיע את עצמם בסקס ללא מעורבות רגשית, כגון סטוץ, פורנו או מין בתשלום על סוגיו השונים. החופש שהם מחפשים באינטראקציות מיניות אלה עומד ביחס ישר למידת התסבוכת שלהם בקשרים אינטימיים. פורנו הוא כה מפתה, כיוון שהוא מאפשר לגברים חופש מכל הפגיעויות שלהם ולו לכמה רגעים. שחקנית הפורנו לא רק שלא תדחה את הגבר לעולם, היא תגרום לו להרגיש שהוא מספק אותה כמו שאף גבר אחר לא עשה מעולם. הפורנו שם את הגבר במרכז תשומת הלב הנשית, מאפשר לו להיות אנוכי, ומוריד ממנו את הצורך לחזר, לפתות או להשיג אשה בתוך מסגרת של קודים פמיניסטיים מגבילים. לא סתם אומרים שכאשר גבר משלם לאשה על סקס, הוא מבטיח בכך את עזיבתה בסיום, כלומר הוא מוודא שלא יהיו מעורבים שם רגשות מיותרים.

אולם האם זה כל הסיפור? האם כאשר גבר בודד, לא אהוב, מדוכא, או מרגיש כלוא בדרישות של אינטימיות שקשה לו למלא אחריהן, הוא בורח לפשטות שבפורנו? במבט מעמיק יותר, סקס הוא גם ה-שפה שדרכה גברים יכולים לקבל גישה לרגשות פגיעים ולא מדוברים. גברים מביאים לידי ביטוי אהבה, חום, רכות, וצורך בהזנה דרך שפת הגוף, כיוון שהתרבות המגדרית חסמה בפניהם את שפת הרגש. מאחורי הצורך בסקס מסתתר לא פעם הצורך בגישה לרגשות פגיעים יותר. (אצל נשים אגב זה הפוך, השפה הרגשית מסתירה לפעמים את הצורך בסקס פשוט). גברים משתוקקים לאישור וקירבה מנשים. ככל שהם יותר פגיעים כך הרצון שלהם להיות קרובים לבת-זוג מתגבר, אולם בעת ובעונה אחת גם הפחד והחשש שהן תדחנה אותם. נוכח האפשרות של אינטימיות ופגיעות גברים רבים מוצפים בכאב, בחוסר אמון ובפחד, או בעיקר בבושה, עקב תחושת תלות בנשים שלא תמיד קשובות לצרכים הרגשיים הסמויים שלהם. הדרך של גברים להתמודד עם בושה היא באמצעות הפיכתה לכעס, זעם, שליטה והכנעה, שמעניקים כוח ועוזרים לנטרל רגשות של חרדה. מחד, רגשות עוינים אלה הם ניסיונות לכסות על פגיעות וחולשה שמאיימות על הזהות הגברית, ומאידך, הם מפעילים את העולם הארוטי שלנו. הרצון להשתמש או לשלוט במישהו אחר מעצים את התשוקה המינית, כפי שהעדרה של אגרסיה מהמיניות מוביל לשעמום ואדישות.

במבט ראשון זה נראה לא הגיוני שתשוקה פורחת על מצע של מאבקים פסיכולוגים עמוקים, אולם אחת התובנות בהקשר של הארוטיקה שלנו, היא שעוררות מינית גבוהה מתרחשת במתח שבין הבעיה לפתרונה. מה שמפחיד אותנו גם מושך ומגרה אותנו, וכך התשוקה לאדם שדוחה אותנו והצורך להשיגו רק הולכים וגוברים באופן פרדוקסאלי. דרכה של הארוטיקה היא להפוך קונפליקטים רגשיים לא פתורים לריגוש מיני, בזמן שהיא משתמשת בפצעים ובקונפליקטים שלנו כמעוררי תשוקה. כך חוסר בטחון, רגשי נחיתות, ובושה הופכים בפנטזיה המינית לזעם ורצון לשליטה והכנעה. הפנטזיה לבזות או לחלל נשים שמפחידות אותך, או שאתה מרגיש דחוי לידן, היא נקמה מתוקה על עלבונות בעולם האמיתי. כך ניתן להסביר למשל את הסצנה השכיחה שבה הגבר גומר על פניה של שחקנית הפורנו. הדימיון הארוטי מרותק בין היתר מהמתח בין יופי טהור ותוקפנות לא מרוסנת (כמו למשל ב"היפה והחיה"), ובמקום להידחות על ידי יופי טהור ושלם, הגבר משחית אותו. הכנעה ושליטה משחררות אצלו ריגוש מיני, שמשככות כאבים וצלקות נפשיות.

הארוטיקה נובעת מדחף פנימי לאשר את עצמנו. המוח הארוטי מודע לחולשות ולפגיעויות שלנו, ומנסה לפצות עליהם עלי-ידי הפיכת רגשות שליליים לחיוביים. טרנספורמציה רגשית נמצאת בלב בעולם הארוטי שלנו. בפנטזיות המיניות שלנו, חרדה הופכת לביטחון, חולשה לכוח, אשמה לחופש, כאב לעונג, ותוקפנות לאהבה. הפורנו, כסוג של פנטזיה מינית, עוזר לגברים להפוך פגיעות שהתחפשה לתוקפנות, לאהבה ולקבלה. לא חשוב מה גברים עושים עם שחקנית הפורנו בדמיון שלהם, לא רק שהיא לא דוחה אותם, היא מתחננת לעוד. לא חשוב כמה פרועה הפנטזיה המינית של הגבר, השחקנית לא רק שאינה מענישה או נוזפת אלה מתגמלת. גם אם המגע של גבר עם נשים בשר ודם נותר מרוחק ומגושם, בין אם שהן מתעלמות ממנו או קשות להשגה, צפייה בפורנו מאפשרת מגע עם נשים זמינות שדווקא מתחרות על תשומת הלב שלו. אם בחיים האמיתיים הוא מצפה להידחות על-ידי אותן נשים יפות, תמימות, נאיביות או אולי להפך, על-ידי נשים חזקות ודומיננטיות, בפורנו הוא מצליח לשבור את הבידוד שלו, באמצעות העוצמה הגברית (כיוון שפורנו נעשה על-ידי ובשביל גברים, העוצמה הגברית שם באה לידי ביטוי באברי מין גדולים, ובכמויות זרע לא פרופורציונאליות). ובזמן שהמיניות של שחקנית הפורנו משוחררת על-ידי הגבר, היא מצליחה להפוך את האגרסיביות שלו לתמהיל של חייתיות, רגישות ועדינות. ההנאה שלה הופכת למרכז תשומת הלב שלו, ובכך היא מראה לו את הדרך לאהבה וקבלה ללא תנאי. לבסוף, האהבה מנצחת את הזעם. אם כך, אולי בכדי להפחית את שיעור הצפייה בפורנו, או להיגמל ממנו, אין טעם בחוקים מגבילים או צנזורה, כיוון שמכשולים חיצוניים תמיד יגבירו את התשוקה כלפי הדבר אותו הם מנסים למנוע. במקום, יש לעודד גברים לדבר את הפגיעות סביב אינטימיות ואת הצרכים הרגשיים הסמויים, אותם הם מנסים למלא דרך הפורנו.

  בחזרה לעמוד קודם 

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | חומרי העשרה | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי