רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
אניאגרם טיפוס 4

אניאגרם טיפוס 4

אינדיווידואליסט, ריגשי, רומנטי, מיוחד, דרמטי.

! חשוב לזכור כי התיאור הבא הינו תמציתי, ומשמש לצורך הכרות ראשונית עם סגנון אישיות זה. קיימים אספקטים עמוקים וספציפיים יותר הבאים לידי ביטוי בתהליך התפתחות אישי. כמו כן, כל אדם מורכב מסגנון מרכזי שאליו נלווים קווי אופי מסגנונות אחרים על פני האניאגרם. לא תמיד דפוס מסוים יהיה קשור דווקא לסגנון המרכזי.
 
טיפוס 4 מונע ע"י השקפת עולם הדוחפת אותו לטפח תדמית של אדם שונה ומיוחד כדי שיבחינו בו. טיפוס 4 מרגיש את עצמו לעיתים אחר, שונה, לקוי וחסר את הקישורים להשתלב בעולם בו הוא מרגיש לא לגמרי שייך. מוטיב השייכות או חוסר השייכות ממלא תפקיד מרכזי באישיותו של טיפוס 4. מצד אחד הוא רוצה להשתלב אך מרגיש שהשונות הבסיסית שהוא מרגיש עמוק בפנים תתגלה ובכך יסתכן בדחייה. מצד שני, שונות זו מזינה את הצורך ביצירת ערך עצמי וזהות ע"י טיפוח תדמית של "אחר", דבר המנציח את תחושת אי השייכות. ככל שתדמית המיוחד חזקה יותר והאליטיזם שלו נוכח יותר, כך הדבר יכול להעיד על תחושת שונות או מחסור פנימי חזקים יותר.
 
לטיפוס 4 עולם פנימי עשיר, מודעות מפותחת והוא הרגיש ביותר מבין טיפוסי האניאגרם. רגישות זו אינה אמוציונאליות לשמה אלא תופסת מימד אינטלקטואלי ומושכת את טיפוס 4 לחפש משמעות ועומק בדברים. רבים מטיפוסי ארבע נמשכים לאומנות ולאסטטיקה כמייצגים משמעות ומשקפים את עולמם הפנימי העשיר. טיפוס ארבע ניחן בעומק ריגשי, יצירתיות, מידה של עידון וקריאה מפותחת של מצבים חברתיים. הוא אוהב להביא זווית ראיה שונה על דברים, ואוהב להעמיק ולחפש משמעות בארועים שמתרחשים בחייו. הוא בוחן את המתרחש בחייו דרך עולמו הריגשי ונוטה להזדהות יתר עם רגשותיו עד כדי בלבול בין רגשותיו למה שבאמת מתרחש במציאות. הוא נוטה לסערות ריגשיות, מצבי רוח ותגובות מלודרמטיות.
 
תפיסת העצמי של טיפוס 4 מתפתחת לעיתים קרובות כילד שחווה נטישה כלשהי. נטישה זו לא חייבת להיות בהכרח ממשית, אלא לרוב ריגשית באופן שכילד הרגיש לא מובן, ושהוריו לא נתנו תוקף לצרכיו הרגשיים. מתוך תחושה זו מרבה טיפוס 4 להתעסק במרכיב הרומנטי של האהבה – המשיכה לדמות לא מושגת, רחוקה או אידיאלית שתקהה את תחושת השונות ותמלא את החסר. מכיוון שלרוב דמות האהוב האידיאלי לא בנמצא, טיפוס 4 שקוע בפנטזיות רומנטיות ובתחושת מלנכוליה שאופפת את עולמו הריגשי. כאשר טיפוס 4 כבר מוצא את אהבת חייו הוא ממהר למצוא בה פגמים, להרגיש לא מובן ולהרחיקה רק כדי להגן על עצמו מפני דחייה ולחזור לרגש הכמיהה המספק לו אינטנסיביות ריגשית ובטחון. יחסי משיכה – דחייה אלא הם בבסיס אישיותו של טיפוס ארבע. נקודת העיוורון של טיפוס 4 אם כן, היא חוסר יכולתו לראות שהפנטזיות הרומנטיות, האינטנסיביות הריגשית והבריחה מהמציאות היומיומית לעולם הדמיון, אמנם מחזקים את תחושת החיות ומגינים עליו, אך מרחיקים אותו מהחיים האמיתיים ומשייכות שאותה הוא בעצם מחפש.
 
הפוקוס של טיפוס 4 הוא על מה שחסר בחייו. הוא סובל מחוסר שביעות רצון אינהרנטי שמזין את יצר הקנאה הנמצא בבסיס אישיותו. קנאה זו מובילה אותו להאמין שלאחרים יש את מה שהוא היה רוצה לעצמו. רגש הנוסטלגיה מחזיר אותו לעבר שעליו הוא מתרפק, והפנטזיות זורקות אותו לעתיד ורוד. מכאן בה חוסר יכולתו לשהות בכאן ועכשיו, להתמודד עם המציאות כפי שהיא ולהיות שבע רצון ממה שיש. טיפוס 4 משתייך לקבוצת הלב המאופיינת ע"י הדומיננטיות של הרגש וחיזוק הדימוי העצמי דרך אינטרקציה עם הסביבה. באופן פרדוכסלי טיפוס ארבע שואף עידוד מתחושת האניגמטיות ומהתגובות של הסביבה הרואות אותו כ"טיפוס" מיוחד וחסר עכבות. יחד עם זאת טיפוס 4 עדיין תלוי בסביבה לצורך יצירת זהות זו ורגיש מאד לאיך שרואים אותו.
 
ברמת התפתחות גבוהה טיפוס 4 משוחרר מהצורך להראות מיוחד ולא שייך. הוא שבע רצון ממה שיש לו, אוהב את עצמו כפי שהוא ואינו משווה את עצמו לאחרים. הוא מסוגל לרכוב על גלי הסערות הריגשיות שלו ללא מעורבות יתר, ומתעל אותן לעבודה יצירתית ובעלת משמעות. הוא אינו שוקע אלא נמצא בעשייה שמעוררת השראה ומביאה לידי ביטוי את עולמו הפנימי העשיר.
 
אהבה וזוגיות:
 
הטיפוס הרומנטי כשמו כן הוא, עסוק יותר מכל הטיפוסים האחרים בשאלת האהבה ומשמעותה. טיפוס 4 משתוקק לאהוב שימלא את תחושת החסר שמלווה אותו לעיתים. הוא אדם עמוק, אותנטי ובעל עולם פנימי עשיר ומחפש זוגיות שבה ירגיש מובן ויתן ביטוי ליחודיות ולרגישות שלו. לרוב הוא נמשך ליפה וללא מושג ומערכות היחסים שלו הם אינטנסיביות, בעלות נופך דרמטי ומאופיינות ביחסי משיכה דחייה – כאשר בן זוגו קרוב הוא מוצא בו פגמים וכאשר בן זוגו מתרחק הוא נוטה להתגעגע אליו. גם כשהוא בזוגיות הוא חווה לפעמים תחושות כואבות של בדידות ומלנכוליה והדבר מביא אותו לפקפק באהבה שמצא. הוא מביא לזוגיות עומק ריגשי, דרמטיות, יצירתיות ונקודת מבט מיוחדת על החיים. חשוב לו שבן זוגו יראה ויבין את הייחוד שבו, ויש לו צורך שירד איתו לעומק הנפש בחיפוש אחר חיים מלאי משמעות.
 
קשיים אפשריים - קושי במציאת בן זוג שיענה על כל הצרכים הרגשיים, פחד נטישה, שקיעה בפנטזיות רומנטיות, גלים של יחסי משיכה-דחיה (חוסר שביעות רצון וגעגועים), פגיעות יתר מדברי בן הזוג הגוררת תגובה דרמטית, קנאה בזוגיות "מושלמת" של אחרים, התבודדות, הצפה ריגשית, התפרצויות דרמטיות, מלנכוליה, עיסוק אובססיבי במערכות יחסים, אידיאליזציה והתפכחות מהירים, משיכה ליפה וללא – מושג, אכזבה, יאוש.
 
נושאים שכיחים שמביאים לטיפול:
 
דימוי עצמי נמוך, הציפיה להיות מובן ולהרגיש מיוחד, הרצון לרדת לעומקם של דברים וליצור מערכת יחסים עמוקה ואינטימית עם המטפל, קושי להשתלב בעולם החומרי, הרגשת זרות וניכור, מלנכוליה, חוסר מימוש עצמי, חוסר שביעות רצון, הרגשה שמשהו חסר בחייהם, קושי ביצירת זוגיות יציבה, הצפה ריגשית, התפתחות אישית.
 
 
קרא על תהליך העבודה עם האניאגרם... 
 
קרא על טיפוס 4 בעבודה...
 
קרא על מסע הריפוי של הטיפוס הרומנטי...
 
על הזוגיות של טיפוס 4 עם טיפוס 5...
 
על פנטזיה, כמיהה והמשיכה לבלתי-מושג
 

בחזרה לעמוד הקודם

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | מאמרים והרצאות | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | גישור | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי