רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
אניאגרם טיפוס 3

אניאגרם טיפוס 3

 
מבצע, מצליח, השגי, תחרותי, תדמיתי.
 
! חשוב לזכור כי התיאור הבא הינו תמציתי, ומשמש לצורך הכרות ראשונית עם סגנון אישיות זה. קיימים אספקטים עמוקים וספציפיים יותר הבאים לידי ביטוי בתהליך התפתחות אישי. כמו כן, כל אדם מורכב מסגנון מרכזי שאליו נלווים קווי אופי מסגנונות אחרים על פני האניאגרם. לא תמיד דפוס מסוים יהיה קשור דווקא לסגנון המרכזי.
 
טיפוס 3 מונע ע"י השקפת עולם הדוחפת אותו ליצירת תדמית מרשימה הקשורה להישגיות ומצליחנות ניראים לעין. טיפוס 3 רואה את העולם כמעריך את אלו העונים לקריטריוניי הצלחה ברורים כפי שמקובלים בתרבות בה הוא חי. בעולם המערבי, שבו החברה מעריכה פרסום, הצלחה חומרית, יופי וסטטוס, ישאף טיפוס 3 לענות על קריטריונים אלו על מנת לבנות ערך עצמי. מתוך תפיסה זו מפתח טיפוס 3 אמונה סמויה כי אני והתדמית שלי (איך שאחרים רואים אותי) אחד הם. האמונה כי הצלחה אישית עוברת דרך מה שהחברה מגדירה כהצלחה, גורמת לו לשדר תדמית שתיזכה להצלחה ולהערצה, ושתסתיר את החלקים הפחות מחמיאים באישיותו, ובמיוחד את כשלונותיו.
 
טיפוס 3 מכוון להשגת תוצאות. הוא מאופיין בכושר ביצוע ויעילות, אנרגטיות גבוהה, אופטימיות ואמונה ביכולתו להצליח ולהשיג את מה שחפץ ליבו. באופן טבעי הוא ימשך לקריירה כשדה להתבלטות ולפיתוח דימוי עצמי חיובי. רבים מטיפוסי 3 משמשים בתפקידי מפתח במקומות העבודה שלהם ואף מקריבים את חייהם האישיים למען הצלחתם. אחד המאפיינים העיקריים המייחדים טיפוסי 3 הוא הקצב הגבוה שבו הם חיים וחוסר סבלנותם לאיטיות, עיכובים וכל מה שמצטייר בעיניהם כעומד בדרך להשגת מטרתם. קצב זה בא לידי ביטוי בדיבור, עשייה ובהספק גבוה. ככל שהקצב של טיפוס 3 גבוה יותר, כך הדבר יכול להעיד על תחושה פנימית של ריקנות וחוסר ערך.
 
טיפוס 3 משתייך לקבוצת הלב המאופיינת ע"י הדומיננטיות של הרגש וחיזוק הדימוי העצמי דרך אינטרקציה עם הסביבה. יחד עם זאת טיפוס 3 נוהג להדחיק את רגשותיו, ואינו עושה בהם שימוש עקב אמונתו הסמויה כי הם חלק מעולם פנימי שלא מסייע ליצירת תדמית מהוקצעת. לכל טיפוסי הרגש יש מודעות גבוהה לגבי איך שהסביבה תופסת אותם, אולם לטיפוס 3 רגישות מיוחדת לרושם שהוא משאיר על סביבתו. יש לו יכולת להתאים את עצמו כזיקית בהתאם לסיטואציה, להתחבב על אנשים ולהשתמש בקסם האישי שלו על מנת ליצור רושם חיובי. טיפוס 3 מביא עימו יכולת ביטוי ושכנוע, הופעה חיצונית מרשימה ורשימת הישגים באמתחתו. גם בבואו להעריך אחרים הוא נותן דגש יתר לקריטריונים אלה. נקודת העיוורון של טיפוס 3 אם כך, קשורה בחוסר הבנתו כי חיבור אותנטי ואינטימי עם אחרים מגיע ממקום עמוק ופנימי שאין לו דבר וחצי דבר עם תדמית. מקום שמאפשר קבלה של חולשות אנושיות המחברות בין כל בני האדם באופן שווה.
 
כילד, טיפוס 3 מקבל את הרושם שהוא אהוב ומוערך רק כשהוא מספק הישג או הצלחה. אמונה זו גורמת לו עם השנים להתרכז בעשייה, להשקיע אנרגיה במקומות נחשבים ובכך להתרחק אט אט מהוויתו הפנימית. הניתוק מקולו הפנימי גורם לטיפוס 3 לזנוח את עצמו מבלי לברר מה באמת היה רוצה לעצמו. במשך שנים הוא יכול להיות כלוא בתדמיתו ובצורך להזין אותה ואף להתאהב בדימוי העצמי האידיאלי שלו עד כדי נרקסיזם. עבודת ההתפתחות אצל טיפוס 3 מתחילה כשהוא רואה עד כמה הוא תלוי בהצלחה ורושם חיצוני כדי להיות מסופק ומאושר.
 
ברמת התפתחות גבוהה טיפוס 3 משתחרר מהאמונה שהצלחה חיצונית מביאה לתחושת אושר וסיפוק יציבים, ומהאמונה שערכו תלוי עד כדי כך באישור חיצוני. כשהוא מרפה מאמונה זו, הוא משחרר את העמדת הפנים שבבסיס אישיותו ומסוגל להתחבר לעצמו ולאחרים דרך הלב ולא דרך ה"פרסונה". הוא מאזן את העשייה ומפנה מקום גם לרגשות. הוא מסוגל לעצור ולהרהר אולי בפעם הראשונה בסידרי העדיפויות בחייו ובמשאלות ליבו האמיתיות.
 
אהבה וזוגיות:
 
טיפוס 3 רגיש לאופן שבו סביבתו רואה אותו, וגם בזוגיות חשוב לו להפגין חזות מרשימה ומצליחה כלפי הסובבים אותו. בדרך כלל הוא נשאב לקריירה שלו גם על חשבון הזוגיות, וחשוב לו שבן זוגו יעריך ויוקיר אותו על הישגיו ועל יכולתו להצטיין. הקצב שלו מהיר והוא נוטה להסתכל על זוגיות כחלק ממשימה שיש לבצע, ומרגיש פחות נוח עם הבעת רגשות ושהייה שקטה עם בן הזוג. קשה לו לפעמים להוריד את ה"מסיכה" שהוא לובש גם ליד בן זוגו ולחשוף את חסרונותיו וחולשותיו. הוא מביא למערכות היחסים שלו אופטימיות, חיוניות רבה והשגיות. יש לו כשרון "להציג" ולפעמים הוא מסגל התנהגות ורגשות של מה שנראה לו כמאהב מושלם.
 
קשיים אפשריים - נרקסיזם, התמקדות יתר בחזות חיצונית או במעמד חברתי וכלכלי, קושי באינטימיות, הזנחת הקשר על חשבון הקריירה, "עשיית רגשות", חוסר כנות, צורך במחמאות וחיזוקים בלתי פוסקים, קושי בהבעת רגשות, בלבול בין אהבה ומעמד חברתי ורווחה, הסתרת העצמי, הולכת שולל, חוסר מנוחה, חומרנות, צורך בהערצה.
 
נושאים שכיחים שמביאים לטיפול:
 
משבר זהות, פגיעה בדימוי העצמי, כשלון מקצועי, איבוד סטטוס, רצון לראות ולהרגיש מעבר לפאסאדה, אפשרות לדבר על חלקים פחות מחמיאים ועל כשלונות, משבר אמצע החיים, הזנחה אישית ובינאישית, הצורך להאט כתוצאה מבעיה רפואית, תחושת ריקנות ואיבוד משמעות, חוסר סיפוק למרות הצלחה מקצועית ואישית.
 
קרא על תהליך העבודה עם האניאגרם...
 
קרא על טיפוס 3 בעבודה...
 

בחזרה לעמוד הקודם

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | מאמרים והרצאות | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | גישור | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי