רועי צור
שאלון אניאגרם מפגשים קרובים רועי צור
סלוגן
אניאגרם טיפוס 2

אניאגרם טיפוס 2

תומך, נדיב, מסייע, נותן, מקריב.

! חשוב לזכור כי התיאור הבא הינו תמציתי, ומשמש לצורך הכרות ראשונית עם סגנון אישיות זה. קיימים אספקטים עמוקים וספציפיים יותר הבאים לידי ביטוי בתהליך התפתחות אישי. כמו כן, כל אדם מורכב מסגנון מרכזי שאליו נלווים קווי אופי מסגנונות אחרים על פני האניאגרם. לא תמיד דפוס מסוים יהיה קשור דווקא לסגנון המרכזי.
 
טיפוס 2 מונע ע"י השקפת עולם הדוחפת אותו להפנות את תשומת ליבו אל האחר כדי לקבל ממנו את האהבה שהוא רוצה לתת לעצמו. טיפוס 2 רואה את העולם כמקום שבו הוא צריך לתת כדי לקבל, לעזור כדי להיות אהוב, להקריב כדי להיות ראוי. מערכות יחסים הם הדבר החשוב ביותר לטיפוס 2 והוא ישקיע את מרב המאמצים כדי למלא תפקיד חשוב בחייו של האחר. אמונתו הסמויה של טיפוס 2 היא שאנשים אוהבים אותו בזכות מה שהוא עושה בעבורם ואיזה תפקיד הוא ממלא בחייהם. באופן לא מודע הוא מאמין כי אנשים לא יאהבו אותו אלא אם כן הוא יגרום להם לכך באמצעות מילוי תפקיד מרכזי בחייהם.
 
טיפוס 2 מביא עימו נדיבות, אכפתיות וטוב לב. הוא אוהב להיות בחברה וניחן ביכולת מופלאה להרגיש מה האחר צריך במישור החומרי והריגשי. הוא חברותי ובעל יכולת לרקום קשרים כמעט עם כל אחד ולגרום לאחרים לאהוב אותו. האמפטיה, ההקשבה וההכלה שלו גורמים לאחרים לרצות להיות במחיצתו. הוא רואה עצמו באור חיובי, הפוקוס הטבעי שלו הוא על האנשים בסביבתו, והוא נותן מעצמו בשמחה מבלי להרגיש מנוצל. יחד עם זאת טיפוס 2 יכול להאמין שאי אפשר בלעדיו. הוא יכול להשתמש בחנופה ובמניפולציות שונות עד כדי שתלטנות כדי לגרום לאחר לתת לו את תשומת הלב וההערכה שהוא רוצה לקבל. הערכה זו היא כמו אויר לנשימה עד כדי שהוא יכול להגיב בכעס או היסטריה כאשר הוא לא מקבל אותה, או שהוא מרגיש שלא מעריכים אותו מספיק. כאשר עולים קונפליקטים בינאישיים על רקע חוסר האהבה וההערכה שטיפוס 2 מקבל, הוא יכול להפוך לקדוש מעונה בטענה שאחרים לא מעריכים מספיק את מה שהוא עושה בשבילם. אחרים לעומת זאת יכולים לחוות את המעורבות של טיפוס 2 בחייהם כשתלטנות.
 
טיפוס 2 משתייך לקבוצת הלב המאופיינת ע"י הדומיננטיות של הרגש וחיזוק הדימוי העצמי דרך אינטרקציה עם הסביבה. הערך העצמי של טיפוס 2 נבנה ע"י יצירת תדמית של אדם חם, אוהב, אמפטי וללא צרכים משמעותיים משל עצמו. אסטרטגיה זו באה לכסות על החלקים האנוכיים של טיפוס 2, כפי שקיימים בכל אדם ללא יוצא מן הכלל, וזאת על מנת שלא להסתכן בדחייה הקשורה בהעמדת רצונותיו במרכז. היצר המוביל אם כן באישיותו של טיפוס 2, הוא הגאווה הקשורה לחוסר אנוכיותו, המשמשת לשכנוע עצמי כי לו אין רצונות וצרכים משמעותיים משל עצמו. נקודת העיוורון של טיפוס 2 היא שהאלטרואיזם שלו מסתיר לא פעם צרכים אגואיסטיים טבעיים, ושהוא נותן לאחר את מה שבעצם היה רוצה לתת לעצמו.
 
מתוך הדחקת החלק האנוכי שבתוכו, קשה לטיפוס 2 לבקש מאחרים את מה שהוא צריך, ולא פעם מצפה שהסביבה תבחין בכך בעצמה, כפי שהוא מבחין בכך אצל אחרים. ציפיה זו נדונה לרוב לכשלון ומעלה אכזבה וטינה כלפי הסביבה. פעמים רבות הוא מתקשה להציב גבולות ברורים לאחרים ולהגיד "לא" מתוך האמונה שזה יגרור את דחייתו שלו וכתוצאה מכך יפגע בדימויו העצמי. קושי זה מביא אותו לא פעם לעשות דברים כנגד רצונו האמיתי, גם כשהוא מחוסר אנרגיה.

ברמת התפתחות גבוהה יכול טיפוס 2 לראות את עצמו ואת אחרים באור מורכב יותר ולא רק חיובי. הוא מחובר לחלקים האגרסיביים והאנוכיים שבתוכו ויכול לשים עצמו גם במרכז. הוא בא במגע עם הצרכים שלו מבלי להרגיש נקיפות מצפון. כמו כן, הוא יודע להציב גבולות ולהגיד "לא" מבלי לחשוש מדחייה. כשזה קורה הנתינה שלו הופכת טבעית, אלטרואיסטית וללא ציפיה לתמורה. הערכתו העצמית קבועה, והאהבה שהוא מקבל אינה תלויה בדבר – אנשים אוהבים אותו בזכות מה שהוא, ולא בזכות מה שהוא מעניק לאחר.

אהבה וזוגיות:
 
טיפוס 2 ירגיש במיטבו כאשר הוא בצד המעניק במערכת יחסים. יותר נוח לו לתת מאשר לקבל ולפיכך הוא נוטה במיוחד בהתחלה להסתיר את צרכיו ורצונותיו ולהתמקד בבן זוגו. המצב הטבעי לו הוא לדאוג להצלחתו ולרווחתו של בן זוגו והוא עושה זאת בקלות יחסית עקב כישוריו להרגיש מה אחרים צריכים. לפעמים הוא מקריב או משנה את ההתנהגותו עד כדי טשטוש הגבולות של עצמו וויתור על צרכיו. גם אם טיפוס 2 לא מודה בכך, חשוב לו שבן זוגו יעריך, יוקיר ויזדקק לעזרתו. קשה לו לבקש מה שהוא צריך ומעדיף שבן זוגו ירגיש זאת לבד. טיפוס 2 הוא אדם ריגשי, חם ובעל יכולת הקשבה והכלה אינסופיים, אך כאשר הוא לא מקבל את ההערכה שמגיעה לי הוא יכול להגיב בדרמטיות וברגשנות יתר.
 
קשיים אפשריים - התקרבנות ("עדיף שאסבול מאשר אשאר לבד"), השארות בקשר הרסני ("אם אתמיד לאורך זמן אולי בסוף אשנה אותו"), כניעות יתר, שינוי זהות עצמית, שתלטנות במסווה של הגשת עזרה, אימוץ התנהגות של קדוש מעונה, מניפולטיביות בצורת תלונות והאשמות, אמוציונאליות והיסטריה, טישטוש גבולות בין בני הזוג, חסכים רגשיים, רתיעה מהעלאת צרכים ורצונות באופן ישיר, מותשות מהשקעה באחרים.
 
נושאים שכיחים שמביאים לטיפול:
 
עייפות ותסכול מהמאמצים שהם משקיעים במערכת יחסים שלא מביאה לסיפוק ומימוש הצרכים שלהם. הטיפול מאפשר הכרה בצרכים אלה והעלאתם באופן ישיר. רצון סמוי להיות במרכז, להיעזר ולהיות בשביל עצמם בניגוד למה שקורה ביומיום. נטישה ואכזבה ממערכות יחסים לא מאוזנות, קושי בבניית מערכת יחסים שבה הם מביאים את רצונותיהם לידי ביטוי באופן מלא. צורך להבין את המניע שעומד מאחורי הדחקת הצרכים שלהם. התפרצויות זעם ודרמטיות ובעיות אכילה כפיצוי ריגשי.
 
"מזוכיזם ריגשי": תלותיות, ריצוי והתמזגות בקשרים זוגיים.
 
קרא על תהליך העבודה עם האניאגרם...
 
קרא על טיפוס 2 בעבודה...
 
 
 

 

בחזרה לעמוד הקודם

 בקרו באתר הפייסבוק שלי
הרשמה לניוזלטר החודשי
שתף

דף הבית | אודותינו | סוגי המפגשים | מאמרים והרצאות | אניאגרם | ייעוץ ארגוני | גישור | צרו קשר


© שאלון האניאגרם והתכנים באתר פותחו ע"י רועי צור. אין להעתיק, לפרסם או להפיץ תכנים מהאתר ללא הסכמתו של המחבר. | בניית אתר: אנימה | עיצוב: שירה עיצוב גרפי